Domácí

Vzácný exponát v Česku. Dorazila legendární stíhačka Hawker Hurricane

V Česku je k vidění unikátní historické letadlo z období druhé světové války, a to britský Hawker Hurricane. Na letiště do Točné přiletěla legendární stíhačka v pondělí z Belgie.

Hawker Hurricane typ Mk. IV, vyrobený na přelomu let 1942 a 1943 v Británii létal na misích v Itálii, Řecku nebo třeba v bývalé Jugoslávii. Tato letadla ale bojovala prakticky ve všech zásadních bitvách druhé světové války po boku známějších Spitfirů.


Létali s nimi i českoslovenští letci a s podobným létal také nejúspěšnější český stíhač a člen britského královského letectva Karel Kuttelwascher. Letadlo sloužilo i po válce, a to do roku 1947. Nalezeno bylo o 36 let později v Izraeli v téměř havarijním stavu.

Související obsah


V roce 2001 začala jeho velká renovace, kdy se ho podařilo dostat znovu do letuschopného stavu. Stíhač pak odkoupilo Letecké muzeum Točná, kde právě v pondělí, kolem 18. hodiny, přistálo.


Stroj letěl až z Belgie s mezipřistáním v Německu. Jde o unikátní exponát, protože Hawker Hurricane tohoto typu je vůbec posledním existujícím kusem. Fanoušci historických strojů se na něj mohou těšit na různých leteckých dnech a také při dnech otevřených dveří. Ty nejbližší jsou už 10. července.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz