Zahraničí

Vakcína Novavax je vysoce účinná, efektivně zabírá i na mutace

Vakcína Novavax je vysoce účinná, efektivně zabírá i na mutace
Zdroj:

Americká vakcína proti covidu-19 Novavax prokazuje v posledních studiích účinnost nad 90 %. Vakcína navíc efektivně zabírá na všechny varianty mutací. Během studie se nevyskytly žádné vážnější vedlejší účinky u naočkovaných. Očkovací látka by mohla být v Evropě schválena během září.

S novou vakcínou proti nemoci covid-19, která se vyrovná těm od společnosti Pfizer/BioNTech nebo Moderna, přišla americká společnost Novavax. Očkovací látka prokázala v posledních studiích účinnost nad 90 % a u naočkovaných se nevyskytly větší vedlejší účinky. Novavax by se do Evropy mohla dostat během září. Do té doby chce společnost požádat ve Spojených státech a Evropské unii o nouzové použití vakcíny pro veřejnost.

Nová vakcína navíc efektivně zabírá na všechny varianty mutací koronaviru, včetně indické a britské mutace. Účinnost látky se také podařilo prokázat i u starších osob nebo u lidí, kteří mají chronické zdravotní problémy.

Související obsah

Nová látka od Novavaxu si v posledních týdnech získává také pozornost kvůli tomu, že by mohla být distribuována především do rozvojových zemí. Vakcína není příliš náročná na skladování a na rozdíl od některých jiných očkovacích látek se může skladovat v normálních lednicích.

Pokud lékové agentury Novavax schválí, společnost by byla schopná vyrábět 100 milionů dávek za měsíc. "Většina našich prvních dávek půjde do zemí s nízkými a středními příjmy. Od začátku to byl náš cíl," řekl ředitel Novavaxu Stanley Erck. Informace uvedla agentura AP.

AstraZeneca by se neměla používat ani u lidí nad 60 let, řekl pracovník EMA. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz