Domácí

Darování krve v době covidu: Takhle to funguje po nemoci a očkování

Na pondělí připadá Světový den dárců krve. Jenže do této činnosti výrazně zasáhla celosvětová pandemie koronaviru. Řada transfúzních oddělení tak hlásí nedostatek dárců, navíc platí jiná pravidla pro ty, kteří chtějí drahocennou tekutinu darovat, ale prodělali samotnou nemoc nebo se proti ní nedávno nechali očkovat.

Pokud jde o očkování, je například rozdíl v tom, jakou vakcínu lidé dostanou - podle toho se pak liší časový úsek, po jehož uplynutí mohou přijít krev darovat. A je jedno, jestli jde o dárce zkušené, či ty, kteří se na transfúzní stanici chystají poprvé.

"V případě, že budete očkováni proti covidu-19 mRNA vakcínou (Pfizer/BioNTech, Moderna), odložte odběr krve nebo plazmy o 7 dní po každé vakcinační dávce," píše na svých stránkách liberecká krajská nemocnice.

U tzv. vektorových vakcín (AstraZeneca, Johnson & Johnson) je odstup mezi podáním očkovací dávky a darováním krve ještě delší - nemocnice uvádí celé čtyři týdny. Stejný časový interval udává i Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), který sedmidenní čekací lhůtu dává i k vakcínám Novavax a Sanofi, kterými se v Česku zatím neočkuje.

Tento časový odstup pro jednotlivé vakcíny doporučuje i Společnost pro transfuzní lékařství (STL). "Co se týče odstupu po očkování, situace je zcela jasná již od ledna tohoto roku a řeší to doporučený postup Společnosti pro transfuzní lékařství," uvedl na dotaz TN.cz předseda STL Miloš Bohoněk.

Související obsah

"Krev a krevní složky je možné darovat nejdříve 28 dní po konci izolace, stejně tak nejdříve 28 dní po konci karantény. Dárce rovněž nesmí být 28 dní před darováním v kontaktu s nikým, kdo onemocněl covidem-19 nebo měl nařízenou karanténu. Dále musí být dárce 28 dní před odběrem naprosto zdráv, bez jakýchkoli příznaků onemocnění dýchacích cest (teplota, únava, rýma, bolesti hrdla, kašel, dušnost)," vypočítává ÚHKT.

Například Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ovšem operuje s jinými časovými intervaly - na svých stránkách uvádí, že dárci, kteří měli mírný průběh nemoci bez hospitalizace, mohou dorazit po ukončení izolace. A ti s vážnějším průběhem pak 14 dní po jejím konci.

"V současné době je obecné doporučení STL takové, že u těžkého průběhu onemocnění covid-19 je možné darovat krev nejdříve za 14 dnů od úplné úzdravy (skončení izolace), u lehkého průběhu či bezpříznakového již po skončení izolace. U nás v ÚHKT jsme však u dárců plné krve dodržovali blok čtyř týdny od úzdravy, protože to po nás požadoval zpracovatel krevní plazmy," vysvětlila rozdílné intervaly lékařka Jana Hrušková z transfuzního oddělení ÚHKT.

Roli v možnosti darovat krev hraje i takzvaný cestovatelský semafor pro navrátilce ze zahraničí. ÚVN i ÚHKT uvádějí, že bez omezení lze krev darovat pouze po návratu ze zelených zemí, z oranžových je čekání dvoutýdenní, z červených v délce čtyř týdnů.

Dárců krve je v poslední době i kvůli pandemii nedostatek, například Všeobecná fakultní nemocnice přesně před měsícem zveřejnila výzvu, aby dárci přišli, ideálně ti s krevními skupinami A a 0.

"Co se týká počtu dárců v období pandemie, nezaznamenali jsme žádný výrazný pokles. Spíše naopak jsme byli mile překvapeni tím, kolik se nám hlásilo nových dárců, kteří chtěli v těchto těžkých časech pomoci. Naopak úbytek dárců jsme zaznamenali nyní od května po rozvolnění. Myslím, že to souvisí nejen s obdobím jarních alergií, které dárce vyřazují dočasně z darování, ale i s možností více cestovat, konečně si vybrat dovolenou. Takže jsme moc rádi, že tu nyní máme Světový den dárců krve, kterým se zase připomene, že dárců krve není stále v ČR dostatek," zmínila lékařka Hrušková.

Nemocnice s nedostatkem krve bojovaly už loni v létě. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz