Zahraničí

Joe Biden dorazil do Ženevy, čeká ho první schůzka s Putinem

Americký prezident Joe Biden v úterý zamířil přímo ze summitu NATO do švýcarské Ženevy. Ve středu se tam totiž setká se svým ruským protějškem prezidentem Vladimirem Putinem. Ve městě už panují přísná bezpečnostní opatření.

Prezident Spojených států Joe Biden odletěl do Ženevy v úterý odpoledne, nejdříve se má sejít se švýcarským prezidentem a premiérem. Noc stráví v hotelu Intercontinental. Dění na summitu budeme sledovat na TN Live.

Ve středu Bidena následně čeká ostře sledována schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Právě teď stojíme u aktuálně nejhlídanějšího místa v celé Ženevě, a to u parku Gránž. Ve stejnojmenné vile uprostřed areálu se mají dva z nejmocnějších mužů světa zítra sejít. Kolem parku je natažený dva kilometry dlouhý plot s ostnatým drátem a ve městě operuje více než tisícovka policistů a vojáků. Na místě jsou samozřejmě i ruské a americké bezpečnostní složky, které se na schůzku připravují už několik týdnů," popsala situaci z místa, kde se středeční summit uskuteční, reportérka TV Nova Kateřina Vodvářková.

Podívejte se, jaké vztahy panují mezi Ruskem a USA:

Související obsah

Biden do Ženevy odcestoval přímo z Bruselu, kde se konal summit lídrů NATO. Prezident se už také setkal se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

S unijními lídry se šéf Bílého domu snažil shodnout na plánu, jak společnými silami přesvědčit další země k boji proti klimatickým změnám. Cílem je také zajistit omezování emisí skleníkových plynů, v němž se jak EU, tak i USA snaží hrát vůdčí roli. Brusel i Washington by například chtěly koordinovat svou podporu klimaticky šetrných investic. Dalším bodem, kteří evropští lídři řešili, bylo porušování lidských práv v Číně a obchodní dohody s ní.

Související obsah

Podle agentury Bloomberg se USA a EU dohodly na ukončení sporu kolem subvencování výroby letadel. Kvůli sporu na sebe vzájemně uvalily cla. EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňovaly z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. Obě strany, jak později bylo zjištěno, se snažily získat výhodnější pozici na trhu.

Z místa setkání Putina s Bidenem se stalo nejstřeženější místo Ženevy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz