Domácí

Chaos kolem táborů. Ministerstvo znovu změnilo pravidla testování dětí

Chaos kolem táborů. Ministerstvo znovu změnilo pravidla testování dětí
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví už potřetí během několika dní změnilo podmínky testování pro účastníky dětských táborů. Nově musí být test před odjezdem starý maximálně tři dny a zpřísnila se i pravidla pro přetestování. Novinky dva týdny před začátkem letních prázdnin ztrhali organizátoři dětských táborů, ministerstvo vzkázalo, že se s nimi sejde a bude hledat shodu.

Skauti na twitteru upozornili, že se podmínky změnily už potřetí za posledních sedm dní. Organizaci vadí i to, že tím, že stát pravidla upravil pouhé dva týdny před prázdninami, nemohou je organizátoři promítnout do nákladů a jen stěží je přetlumočí rodičům. "Vytváření takové úrovně nejistoty pro desetitisíce dobrovolníků a statisíce rodin je neomluvitelné," má jasno Skaut.

Ministerstvo navíc podle něj nastavuje varianty, které reálně nejsou proveditelné a problém vidí i v tom, že test před odjezdem musí být starý maximálně 72 hodin oproti původním sedmi dnům. Navíc je prý možnost vyhnout se po sedmi dnech pobytu opakovanému testu skoro nemožná.

Související obsah

"Dosáhnout zrušení nutnosti opakovaného testu je fakticky neproveditelné. Kapacity veřejných testovacích míst jsou nedostatečné a mnohde již nyní zcela zaplněné. Pokud byť jen JEDNO dítě nenajde místo na PCR test, musí test po 7 dnech opakovat VŠICHNI účastníci tábora," nechápe Skaut.

Organizace poukazuje i na to, že zatímco povinné testování v práci pomalu končí a školákům stačí jeden test za dva týdny, děti, které míří na tábory do přírody a jsou v uzavřených skupinách, se podle státu musejí testovat každých sedm dní. "Bez jakéhokoli avíza předem, bez podpory, bez financování," zdůraznili skauti.

Ministerstvo o nevoli ze strany organizátorů táborů ví. "Víme, že jim vadí, že by celý turnus měl mít PCR testy, aby se vyhnul přetestování. A že mají problém s tím, že ty PCR testy nesmí být starší než 72 hodin před odjezdem. Chystáme k tomu vyjádření," uvedla na dotaz TN.cz v úterý odpoledne mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Související obsah

"Ministerstvo zdravotnictví vnímá připomínky organizátorů letních dětských táborů na upřesněné podmínky testování. V co nejkratší době se s organizátory sejde a bude hledat v otázce nastavení testování takový konsensus (shodu), který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany účastníků tábora před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh," doplnila později pro TN.cz Štěpanyová.

Pravidla pro tábory se přitom měnila už minulý týden. Ministerstvo nejprve oznámilo, že táborníci se musejí otestovat před odjezdem a pak po každých sedmi dnech strávených na pobytu znovu. Minulou středu se ovšem pravidlo znovu změnilo. "Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po sedmi dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme," konstatoval minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Aktuální změna, podle níž stačí jedno dítě s antigenním testem a znovu se musejí testovat všichni táborníci, je tak už třetí za sedm dní.

Opakované úpravy pravidel pro tábory znepokojily i rodiče. Pustťe si reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz