Zahraničí

Biden se sešel s Putinem. Atmosféra byla přátelská, řekli prezidenti

Ve švýcarské Ženevě se ve středu sešli americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Odpoledne tak začal ostře sledovaný summit, na kterém hlavy států řešily vztahy mezi Amerikou a Ruskem. Putin jednání označil na tiskové konferenci za konstruktivní.

Prezidenti USA a Ruska se ve středu setkali v honosné vile La Grange z osmnáctého století, která má výhled na Ženevské jezero. Přilehlý park kolem vily byl uzavřen už od minulého úterý, prostor střežila policisté a armáda. Setkání trvalo kratší dobu, než se však předpokládalo.

"Mohu říct, že jednání bylo velmi konstruktivní," uvedl po jednání Vladimir Putin s tím, že se jednání neslo v přátelské atmosféře. Biden s Putinem diskutovali po boku s ministry zahraničí Antonym Blinkenem a Sergejem Lavrovem. Podle Putina je Biden úplně jiný než jeho předchůdce Donald Trump.

"Atmosféra byla přátelská a pozitivní. Věřím, že USA ukázaly světu, že jsme opět po boku spojenců a po boku dalších spřátelených demokracií. Ukázali jsme, jak chceme jednat s Ruskem a jaké chceme vztahy s Ruskem," řekl Joe Biden po summitu. Prezident dále informoval, že je se nebrání obchodu. Rusko ale musí dodržovat mezinárodní pravidla.

Podle Putina se obě země dohodly, že se ruský a americký velvyslanec vrátí na svůj post ve Washingtonu a Moskvě. Mezi klíčové otázky, které prezidenti na summitu probírali, patřily nedávné kybernetické útoky vůči americkým firmám, ze kterých Spojené státy již delší dobu obviňují Rusko. Podle Putina se ale většina kybernetických útoků odehrává právě v Americe.

Související obsah

Na stole bylo také věznění ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. "Věděl, že porušuje ruské zákony, měl se hlásit orgánům, což vědomě neučinil. Ignoroval požadavky zákona, bylo po něm vyhlášeno pátrání. Přijel a nechal se zatknout," řekl Putin. Nejmocnější muži světa řešili také jaderné vyzbrojování.

Tématem jednání byl také možný vstup Ukrajiny do NATO. Putin však řekl, že se téma projednávalo pouze okrajově, protože není vlastně co řešit.

Související obsah

Vladimír Putin stráví v Ženevě pouze den. Hned ve čtvrtek letí zpět. Joe Biden se do vily La Grange dostavil až po něm, aby předešel Putinovu zvyku, kdy nechává státníky čekat i několik hodin. Před vilou oba prezidenty přivítal švýcarský prezident Guy Parmelin.

"Kolem parku, ve kterém se nachází vila La Grange, je natažený dva kilometry dlouhý plot s ostnatým drátem a ve městě operuje více než tisícovka policistů a vojáků. Na místě jsou i ruské a americké bezpečnostní složky, které se na schůzku připravují už několik týdnů," popsala v úterý atmosféru v Ženevě reportérka TV Nova Kateřina Vodvářková.

Centrum Ženevy je plné policistů i vojáků. Většina ulic je uzavřená:

Související obsah


Hlavy států si v minulosti stihly vyměnit několik narážek. Rusko v nedávné době zařadilo Spojené státy spolu s Českou republikou na seznam nepřátelských zemí a prezident Biden v minulosti označil Vladimira Putina za zabijáka.

Dění okolo summitu prezidentů můžete sledovat ve středu živě v tomto článku.

Ve středu usedne společně k jednomu stolu Joe Biden a Vladimir Putin. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz