Domácí

Česko patří v boji s rakovinou ke světové špičce, vedou i naši vědci

Česká republika patří mezi nejúspěšnější země v boji proti rakovině. Potvrdil to mezinárodní výzkum, který každý rok sestavuje britský týdeník The Economist. Podle něj se Česko pyšní nadstandardní péčí o pacienty a dobře si vede i na poli prevence. Česko se do průzkumu zapojilo poprvé díky biotechnologické firmě Sotio.

Rakovinou v Česku ročně onemocní na 90 tisíc lidí. V průběhu života se tak s ní na vlastní kůži setká každý třetí Čech. Nejnovější mezinárodní žebříček ukazuje, že právě léčba rakoviny je disciplínou českých lékařů.

Ve světovém srovnání jsme se celkově umístili na osmém místě z 29 zemí. "Podívali jsme se na 45 indikátorů rozdělených do tří kategorií," uvedl Samel Matúš, analytik listu The Economist v Londýně.

Související obsah

"V ukazateli počtu radiačních onkologů jsme dokonce na prvním místě ze všech sledovaných zemí," řekl mluvčí biotechnologické společnosti Sotio Richard Kapsa. "Máme dobře organizovanou síť komplexních onkologických center. Ta dostupnost pro pacienta je velmi dobrá," chválí si Igor Kiss z Masarykova onkologického ústavu.

Čeští vědci se dlouhodobě podílejí na vývoji léků proti rakovině. Mezi nimi je právě i firma Sotio. Ta patří do skupiny PPF, která vlastní i televizi Nova. V současné době její vědci zkoumají čtyři nové technologie.

Související obsah

"Imunitní systém hraje velice zásadní roli v rozpoznávání těch buněk a jejich zabíjení, obzvlášť na začátku toho onemocnění," popsala vedoucí výzkumné skupiny Sotia Jitka Fučíková.

Výzkum ještě nějaký čas bude trvat. Léčba by ale podle vědců mohla být šetrnější než chemoterapie.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz