Ekonomika

Maláčová chce zvýšit minimální mzdu, zaměstnavatelé nesouhlasí

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje od příštího roku zvýšení minimální mzdy o téměř tři tisíce korun. Výrazné zvýšení požadují i odbory. Naopak zaměstnavatelé si přejí růst nanejvýš o stovky korun. Argumentují hlavně velkými dopady koronavirové krize na firmy.

Místo současných 15,2 tisíc korun by mohla být od příštího roku minimální mzda 18 tisíc korun. Podle ministryně Maláčové je právě teď při nízké nezaměstnanosti čas na růst minimální mzdy.

"Zaostáváme za Polskem a Slovenskem, to jsou hospodářsky méně výkonné státy. Jak je možné, že mají vyšší minimální mzdu než Česká republika?" řekla Maláčová.

Související obsah


"Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v Česku minimální mzdu pobírá okolo 150 tisíc zaměstnanců, tedy necelá dvě procenta lidí," uvedl předseda odborů Josef Středula. V roce 2023 by sociální demokraté chtěli prosadit navýšení o další dva tisíce. Zvýšení ale může být problém pro menší zaměstnavatele.


"Asi bychom přestali dělat výrobu, která by byla v té chvíli nerentabilní, takže bychom museli přemýšlet, jak snížit lidi ve firmě a jak uspořit. Ten nárůst bychom museli promítnout do cen výrobků," vysvětlil majitel továrny na hračky Jaroslav Zeman.


"My potřebujeme restartovat naši ekonomiku, takovýmto způsobem zvýšit minimální mzdu považujeme za nezodpovědné," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. O minimální mzdě by měla v pondělí jednat tripartita.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz