Ekonomika

Maláčová chce zvýšit minimální mzdu, zaměstnavatelé nesouhlasí

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje od příštího roku zvýšení minimální mzdy o téměř tři tisíce korun. Výrazné zvýšení požadují i odbory. Naopak zaměstnavatelé si přejí růst nanejvýš o stovky korun. Argumentují hlavně velkými dopady koronavirové krize na firmy.

Místo současných 15,2 tisíc korun by mohla být od příštího roku minimální mzda 18 tisíc korun. Podle ministryně Maláčové je právě teď při nízké nezaměstnanosti čas na růst minimální mzdy.

"Zaostáváme za Polskem a Slovenskem, to jsou hospodářsky méně výkonné státy. Jak je možné, že mají vyšší minimální mzdu než Česká republika?" řekla Maláčová.

Související obsah


"Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v Česku minimální mzdu pobírá okolo 150 tisíc zaměstnanců, tedy necelá dvě procenta lidí," uvedl předseda odborů Josef Středula. V roce 2023 by sociální demokraté chtěli prosadit navýšení o další dva tisíce. Zvýšení ale může být problém pro menší zaměstnavatele.


"Asi bychom přestali dělat výrobu, která by byla v té chvíli nerentabilní, takže bychom museli přemýšlet, jak snížit lidi ve firmě a jak uspořit. Ten nárůst bychom museli promítnout do cen výrobků," vysvětlil majitel továrny na hračky Jaroslav Zeman.


"My potřebujeme restartovat naši ekonomiku, takovýmto způsobem zvýšit minimální mzdu považujeme za nezodpovědné," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. O minimální mzdě by měla v pondělí jednat tripartita.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz