Domácí

Matka samoživitelka přišla přes mobil o tisíce! Jak nenaletět podvodníkům

Matka samoživitelka přišla přes mobil o tisíce! Jak nenaletět podvodníkům
Zdroj: Getty Images

Během několika desítek minut jí přišly SMS zprávy o objednání mobilních služeb. Problém je v tom, že je matka samoživitelka z Berouna vůbec nechtěla. Operátor jí přesto naúčtoval přes 3500 korun. Žena je přesvědčená, že se stala obětí hackerského útoku a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Podobných obětí je v poslední době víc. Redakce TN.cz proto přináší i rady, jak podvodníkům nenaletět.

Veronika Irová z Berouna je matka samoživitelka se dvěma malými dětmi. Před týdnem se dívala na televizi, když v tom jí začaly chodit podivné SMS zprávy.

"Během krátké chvíle mi přišlo 16 SMS zpráv, že jsem si objednala nějaké služby, které mi byly od Vodafonu automaticky účtovány. Telefon jsem v té době ani nedržela v ruce," popsala pro TN.cz. Není první a bohužel ani poslední, komu se něco takového stalo.

Ve zprávách v telefonu paní Veroniky se psalo, že si objednala služby od společnosti ATS Praha. Ta o zneužívání platební metody organizovaným zločinem ví a snaží se s tím bojovat.


"Podvodník nejprve přes facebook zjistí čísla mobilních telefonů potenciálních obětí a seznam jejich přátel. Jak přesně tohle dělají, nevím, ale následuje nabourání facebookových profilů přátel budoucí oběti. Potom podvodník založí běžným způsobem transakci v m-platbě. Oběť obdrží SMS s PINem k založené transakci a jasnou výzvou, aby tento PIN nikomu nesdělovala. Paralelně je pak oběť oslovena přes facebook někým, kdo vypadá jako blízký přítel, který obvykle přichází s prosbou, že si k oběti na telefon nechal poslat PIN a požádá o přeposlání. Jakmile to oběť udělá, strhne se účtovaný obnos a podvodník získává zboží, které obratem prodá na jiné burze a získá tak hotovost," vysvětlil TN.cz generální ředitel ATS Praha Michal Horák.

Hackeři prý ženě poděkovali

  

Něco podobného se přihodilo i Veronice. Ta ale tvrdí, že ověřovací kód nikomu neposlala. "Moje kamarádka mi říkala už zhruba v květnu, že jí hacker napadl facebook. Když mi ty SMS zprávy přestaly chodit, tak mi z napadeného účtu přišlo pouze poděkování. Já nikomu nic neposílala, nikam jsem neklikala, přesto mi ty peníze byly strženy," zoufá si.

Související obsah

Podle svých slov se okamžitě obrátila na Vodafone, kde jí měli říct, že jejich zabezpečení je dostačující a že si nějaké služby asi objednala. Žena ale trvá na tom, že nic neodesílala a telefon v inkriminované době ani nedržela v ruce. Policie jí doporučila podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Tento případ prověřují policisté z Obvodního oddělení Beroun. Dne 9. června 2021 přijali oznámení tohoto případu a probíhá prvotní šetření. Vzhledem k tomu, že je případ na samém začátku šetření, nelze nyní poskytnout žádné bližší informace," řekla mluvčí středočeských policistů Jana Šteinerová.

Vodafone: Hackerský útok to nebyl

"Slečna z Vodafonu mi řekla, že těchto útoků je poslední dobou hodně a já jsem neměla zakázány platby třetím stranám, takže mi tyto platby budou účtovány. Jako matka samoživitelka teď musím zaplatit 3500 korun. Nevím, jakým způsobem to mám z rodičovského příspěvku uhradit," pokračovala Veronika.

Mluvčí společnosti Vodafone Ondřej Luštinec řekl TN.cz, že nic nenasvědčuje tomu, že by se žena stala obětí hackerského útoku. Jejich systém podle jeho slov naopak nakonec zablokoval placené služby.

Související obsah

"Chci ale zdůraznit, že při řešení podobných zákaznických stížností je situace prakticky vždy stejná: majitel účtu nakonec zjistí, že k útratě skutečně došlo. Jak? Obvykle se k mobilnímu telefonu dostane někdo jiný – například dítě z rodiny zaplatí třeba za počítačové nebo mobilní hry. Je důležité, aby měl majitel telefonu zařízení zabezpečené heslem tak, aby se bez vědomí majitele do telefonu nemohl nikdo přihlásit," uvedl Luštinec.

Jak se nestát obětí podvodu

Protože si ale paní Veronika stojí za tím, že k jejímu telefonu se nikdo nemohl dostat, protože mladší dcera spala a starší byla ve škole, vše ukazuje na podvody, o nichž mluvil šéf ATS Praha Horák.

Ten nabádá především k obezřetnosti. Jinak se prý nedá špatnému konci vyhnout. "Zastavit takovou aktivitu lze jedině tím, že uživatelé nebudou nikomu přeposílat PIN k založené transakci. Je to stejné, jako kdyby poslali někomu PIN ke kreditní kartě. Nejde tedy o chybu platební metody ani o díru v zabezpečení platebních systémů, ale čistě o lidskou neopatrnost a hloupost. Aktuálně vyřizujeme desítky dožádání policie týdně a podle mých informací to policie intenzivně řeší," uzavřel Horák.

Muž měl zdědit miliony. Místo toho mu z účtu zmizelo deset tisíc:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz