Zahraničí

Izraelské stíhačky znovu zaútočily na pásmo Gazy. Kvůli zápalným balónům

Izraelská armáda podnikla v noci na pátek letecký útok na Pásmo Gazy, již podruhé od uzavření vratkého příměří po květnové jedenáctidenní válce. Odůvodnila to pokračováním vypouštění zápalných balónů, které způsobují škody na izraelském území.

Nálety se podle vedení izraelských obranných sil zaměřily na objekty hnutí Hamás včetně zařízení na odpalování raket. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech, informují zahraniční média.

V izraelských obydlených oblastech sousedících s Gazou se sice rozezněly sirény protivzdušné obrany, ale neaktivovaly je rakety Palestinců, nýbrž palba z těžkých kulometů. Ta zřejmě cílila na izraelské letouny.

Související obsah

Zápalné balóny létají z Pásma Gazy už třetím dnem a způsobily na jihu židovského státu desítky požárů. Izrael podnikl odvetné útoky už ve středu.

Princip palestinských zápalných útoků je celkem jednoduchý a používají jej už léta. Obyčejné balóny naplněné héliem, jak je známe z poutí, nesou výbušné či zápalné zařízení a vítr je unáší z Gazy na Izrael, kde škodí. Izraelci na ně dříve nereagovali leteckými útoky, ale po květnové válce očividně přitvrdili.

Související obsah

Napětí po uzavření příměří z 21. května tak opět vzrostlo. Podle izraelského velení jsou ve hře různé scénáře včetně obnovení ozbrojeného konfliktu. Tomu zatím brání "zdrženlivost“ hnutí Hamás, které neobnovilo ostřelování raketami.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz