Domácí

Před 79 lety zemřeli hrdinové atentátu na Heydricha, bránili se dlouhé hodiny

V pátek to bylo přesně 79 let, co zemřeli českoslovenští parašutisté, kteří v květnu roku 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po atentátu se výsadkáři ukrývali v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, na který zaútočili příslušníci gestapa a SS. Nikdo z nich nepřežil.

Jsme Češi, nikdy se nevzdáme! Tato slova zazněla před 79 lety z krypty pravoslavného chrámu v Resslově ulici v Praze. Parašutisté přicházeli do krypty postupně od 28. května, jediným vstupem byl větrací otvor. Skrývali se několik týdnů, 16. června ale přivedl gestapo na stopu Karel Čurda.

"Bylo tady sedm parašutistů, naproti nim byla ohromná přesila německých vojáků. Ten čas, který se parašutisté bránili, je zcela výjimečný," uvedl generál Aleš Knížek.

Související obsah

"Moc se o tom nemluvilo, protože to přinášelo špatné vzpomínky. Babička a prababička, když se vrátily z koncentráku, tak neměly nic a ani jim nechtěl nikdo pomoci," řekla příbuzná Jana Kubiše.

Gestapo pronásledovalo i další odbojáře a nenechalo na pokoji ani jejich rodiny. "Když se všechno prozradilo, tak rodiče byli postupně zatčeni. Moje maminka byla těhotná, když ji popravili," svěřila se dcera jednoho z odbojářů.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz