Domácí

Auto s českými vojáky najelo v Mali na výbušninu, jsou v pořádku

Auto s českými vojáky najelo v Mali na výbušninu, jsou v pořádku
Zdroj: Armáda České republiky

V sobotu dopoledne najelo při plnění mise Takuba v africkém Mali na výbušninu vozidlo s českými vojáky. Na twitteru o tom v odpoledních hodinách informovala armáda s tím, že všichni vojáci jsou v pořádku a vyvázli bez zranění.

Operace Takuba, která je vedena pod záštitou Francie, probíhá v Mali od roku 2020. Vojáci pomáhají tamní armádě v boji proti islamistům. V africké zemi pomáhají kromě českých vojáků také například vojáci z Belgie, Německa, Nizozemska, Itálie či Velké Británie.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění," uvedla v sobotu Armáda ČR na twitteru.

Související obsah

Armáda další informace s ohledem na druh mise nechtěla sdělovat. "Operace Takuba je ryze francouzská. Naši vojáci tam pomáhali dříve cvičit ostatní vojska. Taky tam působili členové 601. skupiny speciálních sil. Technika, kterou armáda v zemi používá, se osvědčila například v Iráku a Afghánistánu. Osobně nevím, čím vojáci cestovali, ale mohlo to být vozidlo MRAP," řekl pro TN.cz generál v záloze Ándor Šándor. Zkratkou MRAP jsou označována obrněná vozidla navržená s důrazem na odolnost proti účinkům exploze a výbušninám.

Do misí v Mali je zapojeno několik desítek českých vojáků. Zhruba 80 jich jich je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, dalších pět jich působí v rámci mise OSN MINUSMA.

Čeští vojáci veleli sedm měsíců koaličním misím v Mali. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz