Domácí

Tisíce lidí marně shánějí zubaře, pomoci by měla revoluční změna

Zubaři v Česku by měli být, podle ministra zdravotnictví, dostupnější. A pomoci by k tomu měla revoluční změna v úhradové vyhlášce. Díky ní by měli stomatologové od příštího roku dostávat měsíční příspěvek za každého nově registrovaného pacienta. Momentálně marně hledají zubaře tisíce lidí.

V Česku čekají na zubaře tisíce lidí. Například v Ostravě po otevření nové zubní ordinace čekaly desítky lidí několik hodin ve frontě na registraci. Podobné praxi by měla zamezit novinka v úhradové vyhlášce. Zubaři budou mít nově nárok na příspěvek za každého nově registrovaného pacienta.

"Je to nový model úhrady, kdy vznikne takzvaná agregovaná platba, bude to podobné jako u praktických lékařů. Ta agregovaná platba je v tuto chvíli ve výši 15 korun za jednoho nově registrovaného pojištěnce," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Související obsah

Podle ministra zdravotnictví budou mít díky novým podmínkám zubaři větší motivaci registrovat pacienty se zdravotním pojištěním a ošetřovat je takzvaně na pojišťovnu. "Ten poplatek není nijak obrovský, ale je to konečně nějaká náhrada, že se stará o pacienta," uvedl šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.

S nedostatkem kvalitních stomatologů, kteří by nové pacienty přijímali, mají problémy například v Moravskoslezském, Ústeckém, Pardubickém kraji nebo na Vysočině.
Dle databáze České stomatologické komory naopak není problém najít zubaře v Praze nebo Brně. V hlavním městě přijímá nové pacienty 138 stomatologů, v moravské metropoli 30.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz