Domácí

Uplyne 79 let od vypálení Ležáků, paní Jarmila je poslední přeživší

Od vypálení osady Ležáky na Chrudimsku uplyne 79 let. 24. června roku 1942 tam nacisté zabili většinu obyvatel kvůli tomu, že odboj v obci ukrýval vysílačku. Poslední žijící pamětnice tragických událostí, paní Jarmila Doležalová, v neděli na pietním aktu připomněla, že se na hrůznou historii nesmí zapomínat.

Při likvidaci Ležáků nacisté zastřelili 33 dospělých a 11 dětí skončilo v plynových komorách. Přežily jen dvě děti, a to Jarmila Doležalová, rozená Štulíková, a její sestra. Nacisté je odvezli k převýchově.

Paní Jarmile tehdy byly dva roky a je poslední z ležáckých obyvatel. Pamatuje si, jak ji vychovávala rodina zemědělského inženýra Rudolfa Petla.

Související obsah


"V Polsku v jedné umývárně, to je první vzpomínka, jsem chodila s větší dívkou a hledaly jsme něco k jídlu," svěřila se paní Jarmila.


Parašutisté v osadě ukrývali vysílačku Libuši a Němci se jim za to krutě pomstili. "Došlo ke kompletnímu zlikvidování celé obce, na těch místech stojí takzvané hrobodomy," uvedl vojenský analytik Eduard Stehlík.

Související obsah


Když se Jarmila po válce vrátila do Čech, staraly se o ni lidické ženy a poté i děda. Její dcera stále pátrá po nových historických informacích. "Některý mladí tomu nevěří, i starší. Ani nevěřili, že Ležáky byly vypálené," dodala paní Jarmila.

Jarmila Doležalová nyní bydlí v nedalekém Včelákově a do osady jezdí několikrát ročně. Nedělní ceremoniál pozorovala zpovzdálí.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz