Zahraničí

Belgický "Rambo" hrozil útoky, obří pátrání skončilo děsivým nálezem

Na východě Belgie našli tělo 46letého bývalého vojáka, kterému se v zemi přezdívalo Rambo. Pravicový extremista v půlce května uprchl s autem naloženým zbraněmi a hrozil smrtí virologovi, který v zemi prosazoval přísná protiepidemická opatření. Podle policie zřejmě spáchal sebevraždu.

Pátraly po něm protiteroristické jednotky, vrtulníky, obrněné vozy a na čtyři stovky vojáků. Belgický Rambo Jürgen Conings ale dlouhé týdny unikal.

"Naše priorita je jasná. Chceme ho najít co nejdříve a celou akci ukončit bez prolití krve. Spolupracuje na tom armáda s policií a dalšími složkami, musíme do toho dát vše," nechala se slyšet belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová.

Týmy ozbrojených policistů ho ale nakonec nedopadly. Jeho tělo našli obyvatelé jedné belgické vesnice, když byli na procházce. V okolních lesích se skrýval několik týdnů. "Cítil jsem velmi silný zápach mrtvoly. Zastavil jsem se a rozhlédl se. A okamžitě jsem pomyslel na Jürgena Coningse. Nic jsem neviděl, ale cítil jsem, že poblíž musí být mrtvola," popsal starosta města Maaseik Johan Tollenaere.

Související obsah

"Najednou jsem šlápl na něčí nohu. Ten chlap tam prostě ležel. Raději bych ho ale našel naživu," uvedl Leonard Houben - muž, který objevil tělo hledaného vojáka.

Šestačtyřicetiletý bývalý voják Jürgen Conings byl instruktorem střelby a dokonce figuroval na seznamu teroristů. 17. května v kasárnách ukradl raketomety, kulomety, protitankové střely, pistole a neprůstřelnou vestu - a chystal útok na politiky a zdravotníky. Od médií si vysloužil přezdívku belgický Rambo.

Pátrání po Coningsovi hýbalo několik týdnů celou Belgií. I když muže považovali za extrémně nebezpečného, tisíce lidí mu zároveň vyjadřovaly podporu hlavně kvůli jeho boji proti omezením spojeným s šířením koronaviru.

Právě pandemická omezení zřejmě belgického Ramba přivedla k nebezpečnému chování a následné sebevraždě. V dopise na rozloučenou prý své rodině vysvětloval, že už nemůže žít ve společnosti, kde lidem kvůli pandemii kradou životy politici a epidemiologové.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz