Zajímavosti

Konec otravného škytání! Vědci přišli s revolučním řešením

Konec otravného škytání! Vědci přišli s revolučním řešením
Zdroj: HiccAway

Existuje spousta rad a metod, jak zastavit škytavku. I přesto je někdy velmi náročné se této svalové křeče zbavit. Američtí vědci nyní přišli s revolučním řešením, kterým je speciální plastové brčko.

Škytavka vzniká náhlým a velmi spontánním stažením bránice a mezižeberních svalů. Tyto svalové křeče mnohdy vedou k vyprodukování nechtěného zvuku, který mnohdy pobaví celé okolí. Neexistuje však jednotné pravidlo, jak se otravného škytání zbavit.


Někteří lidé zadržují dech, jiní se snaží leknout. I takové metody se k zastavení svalové křeče používají. Američtí vědci nyní představili nový nástroj, který by se škytavkou mohl zamávat. Pomoci má speciální plastové brčko ve tvaru L.

Související obsah


Brčko vede z jedné strany do úst a z druhé je zakončeno malou dírou s tlakovým ventilem. Postižený člověk se poté pomocí plastové slámky napije. Odborníci se přiklání k myšlence, že silnější sání nutí brániční nerv, aby spustil stažení bránice, zatímco následné polknutí zahrnuje mimo jiné aktivaci bloudivého nervu. Právě tyto dva nervy jsou totiž zodpovědné za škytání.


Experti podle portálu The Guardian revoluční nástroj vyzkoušeli na 249 dobrovolnících. Jedna třetina uvedla, že škytavkou trpí minimálně jednou za měsíc. Podle výsledků studie brčko zastavilo škytavku u 92 % účastníků.


"Funguje to okamžitě a účinek přetrvává i několik hodin,“ tvrdí doktor a spoluautor studie Ali Seifi. Speciální slámku pochvalují také dobrovolníci, kteří ji vyzkoušeli. Podle řady z nich je navíc tato metoda lepší než jiné způsoby.

Speciální brčko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz