Zahraničí

Lékaři přišli záhadě na kloub. Zjistili, proč brazilský prezident stále škytá

Lékaři brazilského prezidenta Jaira Bolsonara zjistili, že za chronickou škytavku, kterou trpí v posledních několika dnech, může neprůchodnost střeva. Prezident podstoupil v nemocnici několik vyšetření, ale operaci prý potřebovat nebude.

Psal se rok 2018, když tehdejšího kandidáta na prezidenta bodl na mítinku do břicha jeho odpůrce. Krajně pravicový politik byl v kritickém stavu a ztratil 40 procent krve. Dokázal se ale zotavit. Pro jeho příznivce šlo o důkaz, že jde o silného vůdce a zvolili ho do čela země.

Od té doby musel Bolsonaro podstoupit řadu operací. A od začátku letošního července, tedy už asi dva týdny, ho navíc trápí chronická škytavka. Ta mu způsobovala problémy během projevů a musel se i omlouvat, že mu není rozumět.

"Příčiny škytavky jsou velmi různé a můžeme jich vidět desítky. Ale co je relativně časté, tak to jsou nemoci trávícího traktu, žaludku, roztažení žaludku, dráždění žaludeční sliznice. A potom také dráždění nervu, který vede ten vlastní reflex škytání. To znamená, že jakékoliv operační zákroky v břišní dutině, hrudníku, krku můžou způsobit škytavku," vysvětlil primář neurologické kliniky Aleš Tomek.

Související obsah

Bolsonaro už také sdílel svou fotku z nemocnice. Na lůžku je připojený na přístroje a po boku mu stojí zřejmě kněz. "Dá-li Bůh, brzy se vrátím. Brazílie je naše," vzkázal prezident.


Zatím nejdéle škytal Američan Charles Osborn. Ve svých 28 letech uklouzl a poranil si část mozku, která škytání za normální situace tlumí. Nejdříve škytal 40krát za minutu. Pak se interval ustálil na 20 škytnutích. Škytavka ho trápila po celý zbytek života, a to nepřetržitě 68 let. Škytat přestal záhadně jeden rok před svou smrtí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz