Zahraničí

Lékaři přišli záhadě na kloub. Zjistili, proč brazilský prezident stále škytá

Lékaři brazilského prezidenta Jaira Bolsonara zjistili, že za chronickou škytavku, kterou trpí v posledních několika dnech, může neprůchodnost střeva. Prezident podstoupil v nemocnici několik vyšetření, ale operaci prý potřebovat nebude.

Psal se rok 2018, když tehdejšího kandidáta na prezidenta bodl na mítinku do břicha jeho odpůrce. Krajně pravicový politik byl v kritickém stavu a ztratil 40 procent krve. Dokázal se ale zotavit. Pro jeho příznivce šlo o důkaz, že jde o silného vůdce a zvolili ho do čela země.

Od té doby musel Bolsonaro podstoupit řadu operací. A od začátku letošního července, tedy už asi dva týdny, ho navíc trápí chronická škytavka. Ta mu způsobovala problémy během projevů a musel se i omlouvat, že mu není rozumět.

"Příčiny škytavky jsou velmi různé a můžeme jich vidět desítky. Ale co je relativně časté, tak to jsou nemoci trávícího traktu, žaludku, roztažení žaludku, dráždění žaludeční sliznice. A potom také dráždění nervu, který vede ten vlastní reflex škytání. To znamená, že jakékoliv operační zákroky v břišní dutině, hrudníku, krku můžou způsobit škytavku," vysvětlil primář neurologické kliniky Aleš Tomek.

Související obsah

Bolsonaro už také sdílel svou fotku z nemocnice. Na lůžku je připojený na přístroje a po boku mu stojí zřejmě kněz. "Dá-li Bůh, brzy se vrátím. Brazílie je naše," vzkázal prezident.


Zatím nejdéle škytal Američan Charles Osborn. Ve svých 28 letech uklouzl a poranil si část mozku, která škytání za normální situace tlumí. Nejdříve škytal 40krát za minutu. Pak se interval ustálil na 20 škytnutích. Škytavka ho trápila po celý zbytek života, a to nepřetržitě 68 let. Škytat přestal záhadně jeden rok před svou smrtí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz