Domácí

Kombinování vakcín proti koronaviru je možné, uvedl SÚKL. Rozhodne lékař

Kombinování vakcín proti koronaviru je možné, uvedl SÚKL. Rozhodne lékař
Zdroj: Profimedia

Při nedostatku očkovací látky nebo vážné reakci po první dávce je možné aplikovat tu druhou od jiného výrobce. Kombinaci vakcín nyní poprvé připustil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rozhodnout o tom však musí lékař.

Aktuálně jsou k dispozici studie, podle kterých je možné kombinování vakcín proti covidu-19 a to i mezi jednotlivými druhy. "Výstupy studií naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné, je však potřeba doplnit další data,“ informovala šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.


V ojedinělých případech, kdy není možné dokončit vakcinaci stejnou látkou, jakou byla zahájena, by měl být pro druhou dávku zvolen podle expertů alespoň stejný typ vakcíny. Pokud je při první dávce podána vektorová vakcína a není možné dokončit očkování opět vektorovou látkou, je rozhodnutí na lékaři, zda zvolí mRNA vakcíny.

Související obsah


"Očkovaný ale musí být upozorněn, že se jedná o dávkovací schéma, které není v souladu s rozhodnutím o registraci vakcín,“ upozornila Storová.


Stále však platí, že by lékaři měli použít také při druhé dávce stejnou vakcínu. "Z pohledu SÚKLu nyní platí, že očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno. Tento postup se může změnit na základě dalších výsledků studií,“ uzavřela Storová.


Odborníci z ústavu však upozorňují, že stanovisko SÚKLu se netýká kombinací s vakcínou firmy Johnson & Johnson. Ta je totiž jednodávková.

Vyspělé země budou podle firmy Pfizer proočkované do konce roku. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz