Zahraničí

U Krymu jsme pálili na torpédoborec, tvrdí Rusko. Londýn o ničem neví

Rusko a Velká Británie řeší závažný incident, který se stal u poloostrova Krym. Tedy alespoň podle Moskvy. Ta tvrdí, že její plavidlo a letadlo střílely na britský torpédoborec. Londýn to ale popřel s tím, že si námořníci na jeho palubě ničeho takového nevšimli.

Torpédoborec Defender. Britské plavidlo na misi v Černém moři, které mělo narušit ruské teritoriální vody. Plavidlo ruské pohraniční stráže proto reagovalo vypálením ostré munice, bombardér SU-24 pak měl do trasy Britů poslat čtyři střely.

Loď za čtyři minuty změnila kurz. Tak údajný incident popisuje Moskva. Údajný proto, že na palubě britského plavidla si nikdo ničeho znepokojivého nevšiml.

"Na HMS Defender nebyly vypáleny žádné varovné výstřely. Loď královského námořnictva provádí neškodný průjezd ukrajinskými teritoriálními vodami v souladu s mezinárodním právem," uvedlo britské ministerstvo obrany.

Záhada bude mít zřejmě prozaické vysvětlení. Ruské námořnictvo v oblasti právě cvičí, spojenci společně s Ukrajinou mají začít za pár dní. A Rusku se to vůbec nelíbí. Torpédoborec Defender se v oblasti pohybuje spolu s nizozemskou válečnou lodí Evertsen. V úterý obě plavidla opustila ukrajinskou Oděsu a plní v Černém moři své cíle.

Související obsah

Plavidlo mělo narušit teritoriální vody v okolí Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Většina zemí nadále odmítá vnímat poloostrov jako ruské území.

Východ Ukrajiny válčí za podpory Rusů už sedm let za nezávislost. V oblasti panuje silné napětí a velká cvičení se tu konají často. Poslední obří za účasti desítek tisíc ruských vojáků tu proběhlo na konci dubna, Ukrajina se tehdy vážně obávala invaze. Při cvičení v roce 2001 zase ukrajinské námořnictvo omylem sestřelilo dopravní letoun mířící z Tel Avivu do Novosibirsku.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz