Domácí

Češi se už nebojí změnit práci! Nové místo hledá víc lidí než před pandemií

Češi se už nebojí změnit práci! Nové místo hledá víc lidí než před pandemií
Zdroj: Getty Images

Přestože se během pandemie řada lidí strachovala o práci, nyní se situace uklidnila. Češi se naopak přestali bát měnit zaměstnání. Pohyb na trhu práce dokonce překonal situaci před pandemií. Vyplývá to z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.

Zatímco ve druhé polovině loňského roku změnilo práci jen 13 % lidí, letos na jaře se počet těch, kteří si jiné místo buď aktivně hledají, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží, dostal na celou jednu čtvrtinu.


Tradičně se přitom přesuny na trhu práce v době před pandemií pohybovaly na úrovni 20 %. "K největším pohybům na trhu práce docházelo během první vlny pandemie v první polovině loňského roku. V té době přišla řada pracovníků z oblasti gastronomie a cestovního ruchu o obživu a hledali uplatnění v oborech, které fungovaly,“ vysvětlil ředitel české pobočky společnosti Jacek Kowalak.

Související obsah


Naopak ve druhé polovině roku lidé měnili své zaměstnání pouze sporadicky a před hledáním nových příležitostí preferovali spíše jistotu, kterou představovala současná práce. "Během letošního jara už se ale díky všeobecnému rozvolňování a restartu ekonomiky trh práce opět dostal do pohybu a počet lidí, kteří hledají lepší nebo zajímavější pracovní příležitosti, se vrací na předpandemické hodnoty, a dokonce je překonává,“ doplnil Kowalak.


Mezi nejčastější důvody pro změnu zaměstnavatele patřila letos touha po lepších pracovních podmínkách (31,6 %), lidé chtěli jinou práci také z organizačních (26,3 %) a osobních důvodů (15,8 %), mnozí potřebovali jen změnu (10,5 %).


Z průzkumu vyplývá, že lidé stále mění práci spíše z praktických důvodů než vlastního rozmaru. Zvýšila se také loajalita pracovníků vůči zaměstnavatelům. "Způsob, jakým zaměstnavatelé v České republice podpořili své lidi a řešili krizi spojenou s pandemií, měl pozitivní dopad na loajalitu zaměstnanců,“ přiblížil Kowalak.

Související obsah


Více než polovina Čechů se navíc v současné době nebojí ztráty svého zaměstnání. Naopak pětina lidí se obává, že výpověď dostane. "O něco větší strach pociťují lidé v nejmladší věkové skupině, tedy ve věku od 18 do 24 let. Odpovídá to skutečnosti, že právě tito lidé museli v době pandemie častěji čelit propouštění,“ uzavřel Kowalak.

Home office během krize zamíchal s realitním trhem s kancelářskými objekty. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz