Domácí

Úder tornáda zvedl vlnu solidarity, lidé nabízejí oblečení i ubytování

Úder tornáda zvedl vlnu solidarity, lidé nabízejí oblečení i ubytování
Zdroj: AKTU.cz

Řádění bouře a tornáda, jež zdevastovaly ve čtvrtek večer několik měst a obcí na jihu Moravy, zvedlo okamžitě vlnu solidarity. Například na sociálních sítích začaly vznikat skupiny, v nichž lidé z regionu i z druhého konce republiky začali nešťastníkům nabízet rozličnou pomoc.

Nabídky oblečení, hraček, svozu věcí, ale třeba i poslání peněz či ubytování. Bezprostředně poté, co republiku obletěly zprávy o extrémně silných bouřích na jihovýchodě Česka, začali dobrodinci nabízet postiženým pomoc.

"Kdybyste potřebovali pohlídat děti i s noclehem, klidně na týden, není problém, stačí se ozvat ! Samozřejmě úplně zadarmo! Klidně si pro ně dojedu. Mohu sehnat i nějaké oblečení, stačí napsat velikosti a dovezu. Držte se!!!" napsala do jedné ze skupin založených na facebooku Štěpánka K.

"Jsem sice zdaleka, ale mohu pomoci trochu finančně, zaslat oblečení, čistící prostředky, konzervy pro zvířata, hračky. Pište, kam zaslat, držte se, přeji mnoho sil," vzkázala Monika R.

Jiní lidé se snaží mezi sebou domluvit, aby nabízenou pomoc lépe zkoordinovali a na místo dovezli například dodávkou, aby to bylo efektivnější.

Související obsah

"Zdravím, pokud je potřeba, máme bagr a dvě velká nákladní auta a jsme připraveni pomoci. Bagrista má zkušenosti s krizí," napsal Pavel Josef B.

Další dobrodinci jdou ještě dál a lidem z postižených oblastí nabízejí rovnou ubytování u sebe doma - buď pro celé rodiny, nebo alespoň pro děti.

Záchranáři z jihu Moravy po 22. hodině evidovali oficiálně více než stovku zraněných, hlášeny byly už i první oběti extrémního počasí. Hasiči povolali posily z jiných krajů, do zasažené oblasti vyráží i USAR tým, jehož členové jsou cvičení na vyhledávání v sutinách. V terénu pomáhají také policisté.

Záběry škod způsobených tornádem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz