Domácí

Na Moravě pomáhá i dcera Zemana! Prezident lidem popřál, ať se uzdraví

Prezident Miloš Zeman v sobotu vystoupil s mimořádným projevem k situaci na jihu Moravy, kde několik vesnic zdevastovalo tornádo. Poděkoval všem, kteří už pomohli a ještě pomůžou, ocenil i nasazení policistů či hasičů.

"Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala jenom několik málo minut, ale bylo postiženo sedm obcí na jižní Moravě, je pět zemřelých a asi dvě stě zraněných. Kromě toho jsou výrazné hmotné škody. Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelné katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným," řekl prezident na úvod projevu.

Zmínil, že do zasažených oblastí vyslal i členy Hradní stráže. "Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera, aby rozdala dary z nadačního fondu. V každém případě se domnívám, že to, co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je to také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu, a já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc," chválila hlava státu.

Související obsah

Zeman zavzpomínal i na obce Troubky a Bochoř, které před 20 lety postihla podobná katastrofa. "Dnes se tyto obce už dávno vrátily k normálnímu životu. Chci věřit, že k normálnímu životu se díky solidaritě našich občanů vrátí i oněch sedm postižených obcí. Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí. Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat," uzavřel své vystoupení prezident.

Miloš Zeman už ve čtvrtek večer vyjádřil soustrast rodinám obětí, zraněným pak popřál brzké uzdravení. Současně poděkoval záchranářům, starostům, hejtmanům, členům vlády, charitativním organizacím a všem lidem, kteří pomáhají v postižené oblasti. V sobotním projevu to všechno v podstatě zopakoval.

V pátek pak hlava státu rozhodla o vyslání pomoci z řad Hradní stráže na Hodonínsko a Břeclavsko. Do míst postižených tornádem vyjelo 11 vojáků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz