Domácí

ON-LINE: Dobrovolníci, přijďte pomoci ve všední dny, vyzval hejtman

Na Hodonínsku a Břeclavsku ve čtvrtek večer udeřilo tornádo. Minimálně šest lidí zemřelo a další desítky se zranily. Premiér Andrej Babiš událost označil za apokalypsu. Mezi lidmi se zvedla obrovská vlna solidarity, na pomoc obětem se jen za prvních 24 hodin vybralo více než 100 milionů korun. V sobotu odpoledne to bylo v rámci několika sbírek více než 200 milionů korun. Zároveň se ale objevily zprávy o podvodnících, kteří se pomocí falešného QR kódu snažili peníze získat pro sebe. Na místo katastrofy se i v neděli sjelo velké množství dobrovolníků, policie další lidi začala odpoledne otáčet. Hejtman vyzval, aby přijeli ve všední dny, kdy bude jejich pomoc opravdu potřeba.

Denní světlo odhalilo neuvěřitelnou tragédii, která se ve čtvrtek večer stala na jihu Moravy. Některé obce byly téměř kompletně zničeny. 

Nejvíce zasažené jsou obce Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky. Tornádo po sobě zanechalo obrovskou spoušť. Půlka Hrušek na Břeclavsku je srovnána se zemí. Vzduchem létaly stromy i automobily, které se tříštily o domy. Hasičům pomáhali i kolegové z ciziny. V postižených oblastech zasahovaly záchranné složky z Rakouska i ze Slovenska. Pomoc vyrazila i z Prahy.

Tornádo způsobilo obrovské škody

 

Kvůli řádění tornáda zemřelo už minimálně šest lidí. Mezi nimi je i dvouletá holčička, pravděpodobně z Hodonína, která zemřela v pátek večer v brněnské fakultní nemocnici. Zdravotníci nadále ošetřují i její matku.

Související obsah

"Ošetřili jsme 63 pacientů, ovšem je k tomu potřeba přičíst i pacienty, které jsme po ošetření ponechali na místě. To znamená, že 63 lidí bylo ošetřených a transportovaných do zdravotnických zařízení. Další lidé vyhledali péči sami v nemocnici," popsala mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

Celkem bylo poškozeno 1200 domů, jako neobyvatelné určili statici 69 domů.

Poslechněte si, jak situaci na místě popsala mluvčí záchranky:

Podle místních obyvatel tornádo řádilo asi pět minut. I tak krátká doba ale stačila na to, aby se jim život kompletně obrátil vzhůru nohama. "Člověk čekal bouřku a přišlo tornádo," nemůže uvěřit muž, který v kratičkém okamžiku přišel o dům, který stavěl vlastníma rukama.

Pět pravidel pro dobrovolníky:

 

Čtvrteční tornádo zasáhlo i obydlí 86leté paní Bohumily Kučerové v obci Moravská Nová Ves. Žena před dvěma měsíci pochovala jednoho ze synů a teď přišla o domov. Dům byl teprve nedávno zrekonstruován, ale bohužel nebyl pojištěn.

Svědectví místních si můžete poslechnout zde:

Mezi lidmi z celého Česka se okamžitě zvedla vlna solidarity. Začaly vznikat výzvy a sbírky na pomoc zasaženým obcím. Jedna z nejúspěšnějších sbírek je na stránce Darujme.cz. V neděli před desátou hodinou večer už tu bylo astronomických 157 226 901 korun! Přispělo přes 130 tisíc lidí. 

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) sdílel také výzvu diecézní charity Brno, která vyhlašuje sbírku na pomoc lidem zasažených přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu je 4211325188/6800, variabilní symbol 2002. Přispět je také možné zasláním DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 na číslo 87 777.

Na účtu Diecézní charity Brno bylo už v pátek v 15 hodin kolem 51 milionů korun. Maďarsko také poslalo 10 milionů forintů na opravu kostela sv. Bartoloměje v Hruškách.

Na pomoc lidem se dohromady v sobotu před čtvtou hodinou odpoledne v rámci portálu Darujme.cz a diecézní charity vybralo přes 200 milionů korun.

Do oblasti už ve čtvrtek dorazil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Český premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil až v pátek odpoledne. Kvůli počasí totiž uvízl v Bruselu.

Vláda odpoledne schválila přírodní katastrofou postižené oblasti pomoc ze státních hmotných rezerv. Hasiči, záchranáři, policisté i členové armády budou moci čerpat pohonné hmoty na účet státu. Dostanou také speciální techniku. Pro lidi zasažené touto katastrofou pak uvolní humanitární potřeby.

Záběry, ze kterých mrazí. Neuvěřitelně video z Lužic:

 

Na místo strašlivé katastrofy vyráží stále další jednotky hasičů, které pomáhají s odklízením škod. "Dnes ve dvě hodiny ráno byl na Jižní Moravu k provádění likvidačních prací vyslán odřad sedmi jednotek dobrovolných hasičů z našeho kraje a dvou příslušníků HZS MSK," informoval v sobotu mluvčí hasičů Jakub Kozák. Na Moravu vyrazil v sobotu také tým pražských hasičů, ve kterém je i psycholožka a členka týmu posttraumatické péče.

Zájem o pomoc je ohromný, což ale působilo problémy například v dopravě i v sobotu. "Aktuálně řešíme dopravní komplikace na silnici č. 55, kde se u odbočky na Moravskou Novou Ves tvoří kolony. Ve všech postižených obcích je nedostatek míst k parkování. Prosíme o maximální vytížení dopravních prostředků nebo o parkování mimo postižené obce," apelovali policisté.

V neděli byl zájem dobrovolníků opět ohromný. "Prosíme dobrovolníky, aby na místo už dnes nejezdili. Policie další lidi otáčí. Ti, co tam jsou nyní, stačí, pro další by aktuálně už nebylo místo a práce. Díky moc za ochotu! Bude vás potřeba taky za týden, dva a dál. Díky," zveřejnil v neděli odpoledne hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz