Zahraničí

Čekal na autobus, našel tajné dokumenty. Británie řeší obří skandál

Britské ministerstvo obrany vyšetřuje ztrátu a následný nález velkého množství tajných dokumentů. Spis týkající se mimo jiné torpédoborce HMS Defender a jeho aktuálních manévrů u Rusy anektovaného poloostrova Krym, objevil muž v hrabství Kent na autobusové zastávce.

Část tajných dokumentů rozebírá pravděpodobnou reakci Ruské federace na pohyb torpédoborce v okolí poloostrova Krym tuto středu. Jinde ve spise je nastíněný plán potenciální britské vojenské přítomnosti v Afghánistánu poté, co tam skončí operace NATO vedené americkou armádou, píše britská BBC.

Vláda už potvrdila, že v této souvislosti spustila vyšetřování. Mluvčí britského ministerstva obrany uvedl, že jeden ze zaměstnanců ohlásil ztrátu citlivých dokumentů, ale že v tuto chvíli "by bylo nevhodné to blíže komentovat."

Téměř 50 stránek dokumentů objevil náhodný svědek v úterý ráno za autobusovou zastávkou v hrabství Kent. Ležely na jedné promáčené hromádce. Nálezce, který si přeje zůstat anonymní, kontaktoval BBC poté, co si uvědomil, že natrefil na citlivé informace.

Související obsah

Mise torpédoborce HMS Defender byla například na stránkách ve složce popsaná jako "nevinná plavba ukrajinskými výsostnými vodami," při níž budou palubní zbraně zakryté a lodní helikoptéra schovaná v hangáru. To vše v očekávání toho, že Rusové budou reagovat agresivně.

Tuto středu přitom britský torpédoborec sledovalo přibližně dvacet ruských letounů a dvě lodě pobřežní stráže, zatímco Defender dodržoval vzdálenost přibližně 19 kilometrů od krymského pobřeží. Ruské ministerstvo obrany dokonce uvedlo, že jedna z lodí směrem k torpédoborci vypálila varovné výstřely a bitevník do jeho dráhy shodil bomby. To ale Londýn kategoricky popřel.

Připomeňte si incident v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz