Zajímavosti

Krevní test odhalí rakovinu ještě před jejími projevy. Podle expertů je účinný

Krevní test odhalí rakovinu ještě před jejími projevy. Podle expertů je účinný
Zdroj: Profimedia

Jednoduchý krevní test dokáže odhalit více než 50 typů rakoviny. Ty navíc rozpozná dříve, než se u člověka objeví první příznaky onemocnění. Podle vědců je test dostatečně přesný.

Test, který na podzim pilotně zavede britský zdravotní systém NHS England, se zaměřuje na lidi s vyšším rizikem onemocnění, včetně pacientů ve věku 50 let i starších. Měl by být schopný určit různé typy nemocí, které lékaři jen s problémy odhalují v počáteční fázi. Jde například o rakovinu vaječníků, slinivky břišní nebo jícnu.


Podle zjištění vědců, které publikovali v časopisu Annals of Oncology test dokonce odhalí rakovinu často dříve, než se objeví jakékoli příznaky. Zároveň má velmi nízkou míru falešné pozitivity. "Falešných pozitivních výsledků bylo málo, což je velice důležité. Vyhneme se tak chybným diagnózám,“ vysvětlil Marco Gerlinger z Institutu pro výzkum rakoviny v Londýně.

Související obsah


Odborníci analyzovali výsledky testů u téměř 3000 pacientů, kteří rakovinou onemocněli, a více než 1200 zdravých lidí. Přítomnost rakoviny test, který vyvinula společnost Grail, zachytil v 51,5 % případů.

"Odhalit nemoc včas je jednou z možností, jak snížit zátěž rakoviny. Zvyšuje se tak pravděpodobnost úspěšné léčby,“ řekl pro portál The Guardian autor studie Eric Klein.


Test navíc v 88,7 % případů správně určil tkáň, ve které se rakovina v těle nemocného pacienta nacházela. "Diagnostika bude v budoucnu záviset na testech, které odhalí DNA rakoviny v krvi,“ uzavřel Klein.

Česko patří v boji s rakovinou ke světové špičce. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz