Koronavirus

Vědci zkoumali, jak dlouho chrání očkování proti covidu. Výsledek překvapil

Vědci zkoumali, jak dlouho chrání očkování proti covidu. Výsledek překvapil
Zdroj: TV Nova

Podle nové studie chrání očkování proti nemoci covid-19 déle, než se myslelo. Možná je i celoživotní imunita.

To, že vakcíny poskytují účinnou ochranu proti onemocnění covid-19, je známá věc. Stále však probíhá diskuze nad tím, jak dlouho vlastně protilátky po očkování účinkují. Zlom nyní přinesla nová studie, podle které mohou vakcíny účinkovat až do konce života.


"Je to dobré znamení a důkaz toho, jak odolná je naše imunita po této vakcíně,“ řekl deníku New York Times Ali Ellebedy, imunolog z Washingtonovy univerzity v St. Louis. V rámci studie publikované v pondělí v časopise Nature dostalo 14 lidí obě dávky vakcíny Pfizer. Mezi nimi bylo osm lidí, kteří už covid prodělali.


Vědci zkoumali lymfatické uzliny, které produkují typ buňky imunitního systému známý jako paměťová B buňka. Tyto buňky se uzamknou na povrch napadajících patogenů a označí je pro zničení jinými imunitními buňkami. Mohou také cirkulovat v krvi po celá léta – dokonce i desetiletí – a imunitní systém je může vyvolat, pokud dojde k další infekci.

Související obsah


Tým odebral vzorky z lymfatických uzlin pětkrát – tři týdny, čtyři týdny, pět týdnů, sedm týdnů a patnáct týdnů po první dávce. Výsledky ukázaly, že i čtyři měsíce poté měli příjemci vysoce aktivní germinální centra a počet paměťových B buněk, které rozpoznávaly virus, neklesl.


Ačkoli se studie zaměřila pouze na pacienty očkované vakcínou Pfizer, Ellebedy uvedl, že zjištění se mohou vztahovat i na přípravek od společnosti Moderna, protože obě vakcíny používaly stejnou technologii.
 

Zájem o očkování má v Česku zatím zhruba 62 procent dospělé populace. Podívejte se na reportáž TV Nova:

hud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz