Koronavirus

Vědci zkoumali, jak dlouho chrání očkování proti covidu. Výsledek překvapil

Vědci zkoumali, jak dlouho chrání očkování proti covidu. Výsledek překvapil
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Podle nové studie chrání očkování proti nemoci covid-19 déle, než se myslelo. Možná je i celoživotní imunita.

To, že vakcíny poskytují účinnou ochranu proti onemocnění covid-19, je známá věc. Stále však probíhá diskuze nad tím, jak dlouho vlastně protilátky po očkování účinkují. Zlom nyní přinesla nová studie, podle které mohou vakcíny účinkovat až do konce života.


"Je to dobré znamení a důkaz toho, jak odolná je naše imunita po této vakcíně,“ řekl deníku New York Times Ali Ellebedy, imunolog z Washingtonovy univerzity v St. Louis. V rámci studie publikované v pondělí v časopise Nature dostalo 14 lidí obě dávky vakcíny Pfizer. Mezi nimi bylo osm lidí, kteří už covid prodělali.


Vědci zkoumali lymfatické uzliny, které produkují typ buňky imunitního systému známý jako paměťová B buňka. Tyto buňky se uzamknou na povrch napadajících patogenů a označí je pro zničení jinými imunitními buňkami. Mohou také cirkulovat v krvi po celá léta – dokonce i desetiletí – a imunitní systém je může vyvolat, pokud dojde k další infekci.

Související obsah


Tým odebral vzorky z lymfatických uzlin pětkrát – tři týdny, čtyři týdny, pět týdnů, sedm týdnů a patnáct týdnů po první dávce. Výsledky ukázaly, že i čtyři měsíce poté měli příjemci vysoce aktivní germinální centra a počet paměťových B buněk, které rozpoznávaly virus, neklesl.


Ačkoli se studie zaměřila pouze na pacienty očkované vakcínou Pfizer, Ellebedy uvedl, že zjištění se mohou vztahovat i na přípravek od společnosti Moderna, protože obě vakcíny používaly stejnou technologii.
 

Zájem o očkování má v Česku zatím zhruba 62 procent dospělé populace. Podívejte se na reportáž TV Nova:

hud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz