Domácí

Rusko obdrželo diplomatickou nótu. Češi požadují náhradu škod za Vrbětice

Rusko obdrželo diplomatickou nótu. Češi požadují náhradu škod za Vrbětice
Zdroj: Profimedia

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předal v pondělí ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu. Ta uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Česko také požaduje plnou náhradu škod.

Česká republika vyzvala nótou (forma písemné oficiální komunikace) k jednání v záležitosti týkající se výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. "Náměstek Smolek předal ruskému velvyslanci diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruské federace za její zapojení do explozí muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014,“ informovovalo ministerstvo zahraničí.


Zároveň Česko požaduje také plnou náhradu škod způsobených explozí. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve oznámila, že republika má v úmyslu požadovat od Ruska nejméně miliardu korun jako náhradu za materiální škody.

Související obsah


Smolek zároveň ruskému velvyslanci sdělil, že zařazení Česka na seznam "nepřátelských států“ představuje mezinárodní porušení práva. Konkrétně jde o Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci. Podle české diplomacie by nařízení mělo být zrušeno.

Podle mluvčí ruské diplomacie Mariji Zacharovové jde o vyděračství, ke kterému žádost Česka přirovnala. "Obvykle jsou ti, kdo se chovají podobným způsobem a bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhružek a urážek požadují peníze, nazýváni vyděrači,“ reagovala Zacharovová.


Vztahy Ruska s Českem ochladly poté, co české tajné služby zjistily, že na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 se měli podílet ruští agenti. Česko proto v dubnu letošního roku vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády.


Moskva okamžitě zareagovala a zemi muselo opustit 20 diplomatů a zaměstnanců české ambasády. Rusko navíc v polovině května zařadilo Českou republiku na seznam nepřátelských zemí.

Státy Evropské unie (EU) vyjádřily solidaritu Česku v kauze Vrbětice. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz