Domácí

Hygienici zaznamenali mutaci delta v Liberci. Rozšířit ji měl mladík v klubu

Indická mutace delta se objevila i v Liberci. V hudebním klubu Bunkr se měl 19. června pohybovat mladík právě s tímto typem koronaviru. Hygienici teď pátrají po několika stovkách lidí, kteří navštívili klub ve stejný den. A nabízejí jim zdarma vyšetření na koronavirus. Hygienici zároveň odmítli tvrzení Národní referenční laboratoře (NRL), že se nákaza na Liberecku šíří komunitně.

Nakažený středoškolák se objevil i v libereckém hudebním klubu. Hygienici se teď snaží najít všechny, kteří tam 19. června byli. A není jich zrovna málo. "Mohlo tam projít 400 až 500 lidí za večer. Všichni zaměstnanci jdou na PCR testy,“ řekl majitel hudebního klubu Bunkr Tomáš Hájíček.


V karanténě už jsou i nejbližší příbuzní studenta a jeho spolužáci. "Budeme u 70 spolužáků i zaměstnanců školy provádět hromadné testování,“ doplnil ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Související obsah


Liberečtí hygienici začali jako první v Česku používat metodu tzv. diskriminačních PCR testů, které provádějí u všech pozitivních, nikoliv jen náhodně vybraných. Odlišnou mutaci zjistí v řádu hodin.


Kvůli mutaci delta platí přísnější karantény. A to také ovlivnilo republikové statistiky, z nichž Liberecko vyšlo minulý týden jako nebezpečný kraj. Teď systém libereckých hygieniků převzal zbytek republiky. "Strategie diskriminačního PCR testu u všech pozitivních vzorků byla přijata na celostátní úrovni a bude od nynějška prováděna po celé republice,“ informoval Valenta.


Čekání 20 dnů na výsledky z laboratoří by mohlo vyústit v těžko řešitelný problém. Mutace delta je agresivnější, šíří se mnohem rychleji a ve větší míře postihuje mladé lidi. Hygieniky těší, že právě lidé v kategorii 16 až 29 let v proočkovanosti dohánějí starší kategorie. Třeba v Libereckém kraji má alespoň první dávku vakcíny už čtvrtina z nich.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz