Domácí

Škody po tornádu vyjdou na miliardy, pojišťovny řeší stovky oznámení

Pouhých deset minut stačilo ničivému tornádu na to, aby na jižní Moravě způsobilo škody za 15 miliard korun. A předpokládá se, že to zdaleka ještě není konečné číslo. Jen tři největší pojišťovny už mají nahlášené pojistné události za téměř jednu miliardu korun.

Poničená je škola v Moravské Nové Vsi, poničená je i budova radnice. Škody jen na obecním majetku se v obci odhadují na 200 milionů korun. Škody měst a obcí půjdou jen u Generali České pojišťovny do stovek milionů korun.


Soukromý majetek


Astronomické škody jsou i na soukromém majetku. Pojišťovně Kooperativa už lidé nahlásili téměř 500 takových pojistných událostí. "Nejvíce škod je na nemovitostech. Poškozené budovy a různé přístřešky a 16 případů je u osobních vozidel. Celková výše těch škod je přes 137 milionu korun," spočítal mluvčí pojišťovny Milan Káňa.


"Většina těch škod jsou retailové škody, to znamená škody na domácnostech," upřesnila mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová.

Související obsah


Podnikatelé


Poškození už hlásí i různé provozovny, výrobní haly, firmy mají zničené stavební stroje nebo kamiony či autobusy. "V případě podnikatelů očekáváme, že ty škody budou až ve výši 700 milionu korun," odhadl mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.


Zemědělci


V okolí Hrušek a Moravské vsi leží na polích zničená úroda. Škody půjdou do milionů korun. "Jde zhruba o 150 škod za téměř 50 milionů korun, ale to číslo určitě poroste. Jde o poničené stroje, pole, vinice sady ale máme hlášené i úmrtí zvířat," vyjmenoval Marek.


Pomoc už slíbilo i ministerstvo zemědělství. Pro zemědělce uvolnilo na kompenzace 1,5 miliardy.

Související obsah


Železnice


Škody na železnicích se zatím odhadují na 320 milionů korun. "Převážná část, zhruba 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení," řekl mluvčí Správy železnic (SŽ) Dušan Gavenda.


Část škod na veřejném majetku by mohla pomoci uhradit i Evropská unie. Finanční podporu na opravy škod způsobených tornádem by Česko mohlo získat z Fondu solidarity EU, které země využívají v případě živelných pohrom.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz