Počasí

Bouřky se přehnaly Českem. Provoz na D1 zastavily popadané stromy

Silné bouřky zasáhly v úterý večer celé Česko. Hasiči na jihu Čech vyjížděli přibližně k 200 událostem, napilno mají také další jednotky napříč republikou. Popadané stromy zastavily například provoz na D1 na Vysočině.

Přes západ Česka se od ranních hodin hnaly bouřky. Podle radaru ČHMÚ postupovaly z jižních Čech do částí Středočeského a Karlovarského kraje, pokračují také přes Pardubický kraj dále na sever. Vydatně pršelo i v Praze.

Večer bouřky se silnými dešti zasáhly Šumavu a postupují dále přes jihozápad Čech. Do 23. hodiny platí výstraha pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a Vysočinu.

"Bouřka, kteřá přešla přes Jihočeský kraj, znamenala pro hasiče cca 200 výjezdů. Největší nápor byl mezi 20. a 22. hodinou. Hasiči odklízeli zejména stromy a větve spadané na komunikace. O něco víc zásahů bylo na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Strakonicku (cca 35)," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Celkově hasiči večer evidovali na 800 událostí, přičemž denní průměr výjezdů je podle vyjádření HZS ČR 345.

Středočeští hasiči vyjížděli kvůli problémům způsobeným bouřkami mezi 18. – 24. hodinou celkem k 237 mimořádným událostem. Ve 180 případech se jednalo o popadané stromy. Mezi 21. a 22. hodinou byla každých 37 vteřin hlášena jedna nová událost! Nejvíce práce měli hasiči v okrese Příbram (60 událostí). Kromě stromů také na sedmi místech čerpali vodu a v pěti případech řešili stromy v drátech elektrického vedení. U událostí způsobených bouřkou nebyl nikdo zraněn.

V Praze byla situace o poznání klidnější. Do 23:00 zasahovali "jen" u 35 případů popadaných stromů a zatopených sklepů. 

Na některých místech jižních Čech už lidé zaznamenávají výpadky proudu. Distribuční společnost EG.D eviduje vysokou poruchovost na distribuční síti.

Popadané stromy zastavily provoz na dálnici D1 mezi 128. a 129. kilometrem na Vysočině. "Vzhledem ke značnému množství dalších případů, kdy stromy blokuji silnice na Vysočině, bude s průjezdností dálnice zřejmě problém. Pokud skutečně nutně nemusíte, nikam nevyjíždějte," apelují policisté.

"Z Německa postupují dále k severovýchodu velmi silné bouřky, při kterých se vyskytují nárazy větru většinou od 90 do 110 km/h. Bouřky jsou lokálně doprovázeny i přívalovými srážkami a kroupami. V následujících 3 hodinách přejdou nejsilnější bouřky postupně přes jihozápad Čech, dále přes střední Čechy, Prahu, Vysočinu a jihozápad Moravy a konečně přes severovýchod Čech,“ upřesnil ČHMÚ.

Silné deště a bouřky zasáhly Českou republiku: 

ČHMÚ před polednem také zpřísnil výstrahu před velmi silnými bouřkami s vysokou intenzitou nebezpečí. Platí až do středeční čtvrté hodiny ranní pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Znojmo), Olomoucký kraj (Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov).

Výstraha před silnými bouřkami:

Zdroj: ČHMÚ

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky," varuje ústav.

Související obsah

Podle meteorologů se dají očekávat také škody na majetku, výpadky elektřiny nebo problémy v dopravě. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," dodali.

Rovněž do středečního rána trvá výstraha před silnými bouřkami s nižší intenzitou pro Jihomoravský kraj (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Mikulov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou, Vyškov, Židlochovice), Olomoucký kraj (Hranice, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov).

Výstraha před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Související obsah

Pro celé Česko kromě východu Moravy platí rovněž povodňová bdělost. "Může dojít k vzestupům hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Hrozí možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku," uvedl ČHMÚ.

I přes velmi vydatné deště nedošlo na našich řekách k žádným markantním výkyvům. 2. SPA krátkodobě dosáhla jen Klabava na Plzeňsku. Jinak řeky mírně stoupaly v Plzeňském a Středočeském kraji, avšak naštěstí dosáhly jen 1.SPA.

Podívejte se na reportáž TV Nova o hrozících bouřkách:

ls, rod, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz