Domácí

V Mikulčicích začala demolice, k zemi musí desítky poničených domů

V úterý začala v Mikulčicích na Moravě demolice domů, které minulý týden poškodilo ničivé tornádo. K zemi jich nakonec musí jít zhruba tři desítky. Těžká technika se do prvních z nich pustila už ráno.

Čtvrteční tornádo po sobě zanechalo obrovskou spoušť. Půlka obce Hrušky na Břeclavsku je srovnána se zemí. Vzduchem létaly stromy i automobily, které se tříštily o domy. Ničivý živel si svou daň vybral také v Mikulčicích, kde vážně poničil desítky domů.


Některé domy jsou poničeny nenávratně a statici proto rozhodli, že se musí celé zbourat, tak aby nebyl nikdo ohrožen. V úterý ráno se proto do prvních z nich už pustily bagry.

Související obsah

K zemi musel například i dům pana Hlaváče, kterému ničivý vítr tak vzal střechu nad hlavou. Tornádo poničilo i budovy škol. Výuku v nich ředitelé ukončili už v pátek a řemeslníky teď čekají náročné opravy.


Ničivá větrná smršť na jihu Moravy zasáhla i do života rodiny Mackových z Moravské Nové Vsi. Kromě toho, že tito lidé přišli o prodejnu potravin a tím i zdroj obživy a domov, holčičku Silvu (14) zasáhlo tornádo ve chvíli, kdy jela autobusem domů. Příbuzní ji našli až po několika hodinách, v současné době bojuje o život v nemocnici.

Související obsah

Tornádo si bohužel vyžádalo i oběti na životech, aktuálně jich  úřady evidují šest. Škody v obcích na Hodonínsku a Břeclavsku se už vyšplhaly na 15 miliard korun. Vláda rozhodla, že obyvatelé zasažených oblastí budou moci získat dotaci dva miliony na obnovu bydlení. Zároveň bude možnost si také požádat o zvýhodněný úvěr na tři miliony.

Správa železnic v úterý ráno také obnovila železniční koridor mezi Hodonínem a Břeclaví, který byl od čtvrtečního večera mimo provoz. Vlaky každopádně musí úsekem projíždět pomalu.

Starostka Mikulčic: Jsme na nohách od pátku, nespíme a síly dochází. Dobrovolníci jsou vítáni. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz