Koronavirus

Vakcíny proti covidu lze kombinovat! Podle vědců je nejlepší tento mix

Vakcíny proti covidu lze kombinovat! Podle vědců je nejlepší tento mix
Zdroj: TN.cz

Nejnovější výzkumy naznačují, že kombinace vakcíny Oxford/AstraZeneca s očkovací látkou Pfizer/BioNTech vytváří dobrou imunitu proti koronaviru. Podle vědců je navíc podání těchto dvou druhů vakcín dokonce lepší než dvě dávky oxfordské látky.

Odborníci z Oxfordské univerzity zkoumali možnost kombinace vakcín od různých výrobců. Očkovací látky podali lidem s odstupem jednoho měsíce. Výsledky ukázaly, že lidé po očkování první dávkou vakcíny společností Pfizer/BioNTech a druhou od firmy AstraZeneca měli poté vysoké množství protilátek.


Navíc nezáleží na tom, v jakém pořadí vakcíny lékaři aplikují. Výsledek byl vždy stejný, píše portál Global News. Výrazně by se tak v mnoha zemích urychlilo očkování, protože lidé by se mohli nechat naočkovat jakoukoli dostupnou vakcínou.

Související obsah


"Tato zjištění jsou velice povzbudivá. Mohlo by to zvýšit flexibilitu očkování,“ raduje se autor studie Matthew Snape.


Podle expertů navíc kombinace vakcín Pfizer a AstraZeneca v jakémkoli pořadí vytváří daleko více protilátek než dvě dávky vakcíny AstraZeneca. Největší imunitu však stále měli lidé, kteří dostali dvě dávky očkovací látky Pfizer/BioNTech.


Možnost kombinovat jednotlivé látky už připustil také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rozhodnout o tom však musí lékař a očkovaného člověka je nutné upozornit. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Lidé si mohou změnit druhý termín očkování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz