Domácí

Ministerstvo zakázalo cesty do Ruska a Tuniska. Jsou extrémně rizikové

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka zakázalo Čechům cestování do Ruska. Od příštího týdne budou zapovězené cesty také do Tuniska. Resort do konce července obě země zařadil mezi státy s extrémním rizikem nákazy koronavirem.

"Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Resort proto v úterý upravil cestovatelský semafor s účinností od 1. do 31. července. Rusko se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy zařadí ve čtvrtek, Tunisko poté od příštího pondělí. Právě toto omezení má zabránit zavlečení mutací do Česka.

Související obsah


Ochranné opatření tak zakazuje občanům Česka a cizincům s bydlištěm na území republiky do zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem vyjet. Při cestě z těchto států do Česka navíc lidé musí absolvovat test před příjezdem a poté po příjezdu další dva PCR testy. Navíc musí být cestující po návratu až dva týdny v samoizolaci a nosit respirátor.


Do 30. června je na seznamu extrémně rizikových zemí 14 států, mezi nimi je také Indie. "S účinností od 1. července se rozšíří kategorie, přibude tam Namibie, Paraguay a Rusko. Od pondělí 5. července tam přibude Tunisko,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.


Rusko čelí třetí vlně koronaviru a každý den přibývá velké množství nakažených. Jen za pondělí úřady evidují rekordní počet úmrtí. Během jednoho dne zemřelo 652 nemocných. Také v Tunisku roste počet nových případů. Podíl pozitivně testovaných se tam v posledních týdnech drží nad 30 %.

Pravidel pro cestování do zahraničí je podle lidí moc. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz