Domácí

Den ozbrojených sil v Praze: Na obloze létaly gripeny i vrtulníky

Na pražském Vítkově se ve středu konaly oslavy dne ozbrojených sil, kterých se zúčastnili nejvyšší představitelé armády. Ve středu je to přesně 103 let od chvíle, kdy legionáři přísahali ve francouzském Darney věrnost Československu.

Oslavy dne ozbrojených sil začaly ráno na pražském Vítkově slavnostním nástupem. Vojáky přivítal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Shromáždění pokračovalo minutou ticha za padlé vojáky a následným slavnostním přeletem gripenů a vrtulníků.

Ministr obrany také předal bojový prapor jedné z nastoupených jednotek, útvary rovněž dostaly čestná jména, která se tradičně udělují podle vojenských hrdinů. V rámci oslav udělil ministr Obrany Lubomír Metnar několik vyznamenání. Dvě z nich byla dokonce za záchranu života.

Související obsah

V zahraničí slouží v současnosti zhruba 300 českých vojáků. Nejvíce jich je v Africe a na Balkáně. Z mise v Afghánistánu, která byla severoatlantickou aliancí ukončena, se v neděli vrátili poslední Češi.

"Bylo rozhodnuto na úrovni aliance, že se z mise stahujeme, takže je to pro nás závazné. Můj názor je, že je to špatně načasované a že stabilita tam není taková, aby to Afghánistán zvládl," řekl Metnar.

"Armáda ČR bude nasazena tam, kde je potřeba. Aby mohla fungovat, musí mít schopnost přesunu přepravy a dalších věcí," doplnil Opata.

Právě nová technika je to, co je momentálně nejvíce potřeba. Armáda čeká na nová obrněná vozidla za více než 50 miliard korun. Jedná se o vůbec nejdražší zakázku v její historii.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz