Domácí

Rodina zemřelého Roma podala trestní oznámení, viní policii z jeho smrti

Rodina zemřelého Roma podala trestní oznámení, viní policii z jeho smrti
Zdroj: TV Nova

Rodina Roma, který zemřel 19. června krátce po zásahu policistů, podala na policii trestní oznámení. Informoval o tom portál Romea.cz s tím, že oznámení bylo podáno s právní podporou Evropského centra pro práva Romů.

Policejním zákrokem proti muži romského původu v Teplicích se zabývají zahraniční média i Rada Evropy. Rodina Stanislava Tomáše, který po incidentu zemřel, nyní sdělila, že podala na Policii České republiky trestní oznámení. Pozůstalí mají právní podporou Evropského centra pro práva Romů, píše portál Romea.cz.

Muž zemřel v sanitce poté, co jej museli policisté spoutat, protože byl dle jejich slov agresivní. Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami. I soudní pitva později vyloučila, že by jeho smrt souvisela s policejním zákrokem.

Související obsah

"Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce," vysvětlil už dříve mluvčí policie Daniel Vítek. Představitelé české romské komunity ale závěrům odborníků nevěří a požadují další pitvu.

Incidentu měla předcházet potyčka mezi dvěma narkomany, přičemž muž, který zemřel, měl pak zaútočit na přivolanou policejní hlídku. Celou situaci zachycuje hned několik videí.

Související obsah

K důslednému prošetření případu vyzvala i česká pobočka Amnesty International, která ho označila za hrubý a nezákonný. Každopádně za policisty stojí jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak premiér Andrej Babiš (ANO). 

"Zasahující policisté mají mou plnou podporu. Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa," sdělil prostřednictvím sociálních sítí Hamáček.

Policie okomentovala zásah proti muži v Teplicích. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz