Zahraničí

Slovensko mění pravidla cestování! Neočkovaní budou muset do karantény

Slovensko mění pravidla cestování! Neočkovaní budou muset do karantény
Zdroj: TV Nova

Slovensko bude od 9. července požadovat při vstupu do země karanténu po lidech, kteří nejsou ještě očkovaní proti koronaviru. Rozhodla o tom vláda ve snaze zabránit šíření varianty delta (dříve indická mutace).

Cestovatelský semafor se výrazně změní. V současnosti se při cestách na Slovensko z Česka a dalších 40 zemí s nízkým epidemickým rizikem stačí prokázat negativním testem na covid-19.


Od 9. července však bude záležet na tom, zda je cestující očkovaný nebo ne. Tamní ministerstvo zdravotnictví změnu vysvětlilo snahou zabránit šíření nakažlivější mutace koronaviru. "Aktualizovaný semafor a aktivní kontrola hranic mají smysl tehdy, když dokážeme získaný čas progresivně využít na urychlení vakcinace. Výsledkem bude zmírnění počtu hospitalizovaných a mortality v době třetí epidemické vlny,“ uvedl resort.

Související obsah


Naočkovaní lidé, kteří dostali druhou dávku vakcíny minimálně 14 dní před odjezdem, se budou muset po překročení hranic prokázat covid pasem. Nebude ale nutné, aby nastoupili do karantény a podstoupili test.

Lidé bez očkování se budou muset podle portálu TVnoviny.sk registrovat v systému eHranica a nastoupit do 14denní karantény. Podle státního tajemníka ministerstva zahraničí Martina Kluse budou cestující moci podstoupit RT-PCR test pátý den od nástupu do karantény.


V případě negativního testu může dotyčný ukončit karanténu v momentě, kdy dostane zprávu o výsledku.


Po uplynutí měsíčního přechodného období budou muset stejný režim dodržovat také lidé, kteří přes hranice pravidelně dojíždí do práce a kteří neměli doposud výjimky z karantény. Na děti do 12 se budou vztahovat stejná karanténní pravidla jako na jejich rodiče.

Slovensko se zbavuje vakcíny Sputnik V. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz