Domácí

Jak nalákat lidi na očkování? Vojtěch plánuje terénní vakcinační týmy

Počet nových případů koronaviru v Česku opět roste. Testy v úterý odhalily téměř o třetinu víc nakažených než před týdnem. Provedeno jich přitom bylo o 30 tisíc méně. Nad kritickou hodnotu jedna vzrostlo také reprodukční číslo. V Česku je navíc stále hodně lidí, kteří se nechtějí očkovat. To brání dosažení kolektivní imunity.

Lístek do loterie nebo finanční obnos, takovým způsobem lákají některé státy své občany k očkování. Například v Kalifornii se rozhodli formou loterie rozdělit mezi 10 vylosovaných naočkovaných lidí v přepočtu dvě a půl miliardy korun.


"To, že někde probíhají takové loterie s nějakými lákavými cenami, je určitě dobrý prostředek,“ myslí si imunolog Václav Hořejší.

Související obsah


Jinde sázejí na materiální odměny. V Thajsku například každý týden darují jednomu očkovanému šťastlivci živou krávu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš by se inspiroval spíše v Belgii. "V očkovacích centrech mají nahlášeno vystoupení DJové a mladí lidé, kteří se jdou nechat očkovat, si tam poslechnou nové sety,“ popsal Bartoš.


V Česku má ke středě ukončené očkování proti covidu-19 přes tři miliony lidí, tedy méně než 30 % celkové populace. Ke kolektivní imunitě je ale potřeba naočkovat alespoň 70 % lidí, kvůli novým mutacím se tato hranice podle odborníků posunula až k 90 %. Jak tedy lidi na očkování dostat?

"Různé typy odměn, soutěží, já nevím čeho všeho na jedné straně, a na druhé straně systematická kampaň, která bude vyvracet dezinformace,“ má jasno předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.


Ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánuje vznik terénních očkovacích týmů. "V tuto chvíli řešíme například Hlavní nádraží v Praze nebo obchodní centra, kde se zkrátka lidé koncentrují a mohli by se tam naočkovat bez předchozí registrace,“ popsal Vojtěch.

Související obsah


"Kdyby bylo po mém, tak by se to očkování udělalo povinné,“ uzavřel Hořejší.


Od středy mohou Češi prokázat svou bezinfekčnost také pomocí národní aplikace Tečka. Ta by měla být platná po celé Evropské unii (EU).

Povinné očkování není podle předsedy České vakcinologické společnosti nutné. Podívejte se na rozhovor:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz