Domácí

Roky se mluvilo o digitalizaci školství. Covid-19 to dokázal za 14 dní

Žáci a studenti mají za sebou školní rok, jaký si dřív asi ani neuměli představit. Ale na druhou stranu pandemie donutila ministerstvo školství k urychlení změn, které byly původně plánované na roky. Jde například o digitalizaci. Léta se o ní mluvilo, pak se díky ní podařilo přejít na distanční výuku za pár dnů.

Žáci druhého stupně základních škol mají za sebou od začátku epidemie 341 dnů distanční výuky, nejvíce ve škole strávili 45 dnů. Školství se už na počátku pandemie muselo vypořádat se změnami, které se plánovaly na dekádu dopředu.


"To byl bláznivý rok. O digitalizaci školství se mluvilo zhruba šest let a pak najednou byla během 14 dnů provedena,“ řekl prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

Související obsah


I přes digitalizaci se dostalo 10 tisíc dětí mimo systém. Neměly ke vzdělání žádný přístup. Další se sice mohly učit přes počítač, ale rozhodly se podvádět. Třeba jako 10letý školák ze Semilska. Připojoval se jen na hodiny, které měl rád. Absenci v online výuce sváděl na potíže s počítačem.


"Zameškal vědomě na online výuce 185 hodin, a to i přesto, že mu škola zapůjčila vlastní počítač,“ informovala policejní mluvčí Ivana Baláková.


Kolik dětí se do školy poctivě připojovalo a kolik jich výuku ignorovalo, se bude teprve sčítat. Faktem ovšem je, že učitelé museli upravovat výuku za pochodu. Skončilo kolektivní biflování, zvítězil individuální přístup.

Související obsah


"Museli hledat možnosti, jakým způsobem zpestřit výuku, aby byla zajímavá, děti to bavilo a něco se naučily,“ vysvětlila ředitelka litvínovské základní školy Radka Jirkovská.


Zhoršila se fyzická kondice i psychika studentů. Na řadě škol museli sáhnout po službách psychologů. Dětem chyběly sociální kontakty. Řadu změn přitom ministerstvo školství plánovalo až na rok 2030. Proměnit chtělo známkování, zrušit číselné hodnocení a nahradit je zpětnou vazbou. I to se na řadě škol stihlo už letos.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz