Naše Česko

Děti jsou nemotornější. Nezvládají ani kotrmelce, zoufají si tělocvikáři

Podle učitelů tělocviku, kteří už vychovali několik generací, úroveň dovedností dětí neustále klesá. Zvládnout obyčejný kotrmelec je podle nich mnohdy nadlidský úkol. A když už děti sportují, jsou prý zaměřené pouze jednostranně.

Podle nadšených výkřiků o lásce k pohybu to vypadá, že to s malými sportovci není tak zlé. Jenže třeba Jaroslava Pavlovičová, která už za rok bude tělocvikářkou 50 let, může srovnávat.

"Když porovnám třeba tabulky, které tady máme z roku 1992, tak takových výkonů děti nedosáhnou ani náhodou," má jasno zkušená kantorka z Náchoda.

Související obsah

Udělat kotrmelec, klik nebo jen předvést obyčejný běh? To mnohdy připomíná pokusy o groteskní výstupy. A roční pauza kvůli koronaviru u mnoha dětí znamenala další ránu pro fyzičku. "Teď jsme třeba byli na výletě a jen obyčejný výšlap 12,5 kilometru byl velký problém u mnohých. A to jsme jen šli," zmiňuje kolegyně Pavlovičové Petra Horáková.

Když už děti sportují, prý jsou zaměřené na jednu specializaci, těch všestranných žáků je poskrovnu. "Snažíme se, děláme korfbal, atletiku, plavání, fotbal, ale opravdu už to nejde tak jako dřív," tvrdí tělocvikářka.

A dokonce i přesvědčit žáky, aby reprezentovali školu v různých disciplínách, je někdy víc obchodem než ctí. "Občas jim musíme slíbit něco za něco, spíš než ten sport tam vidí to, že nemusí jít do školy," říká Horáková.

Během pandemie skončilo hodně dětí s fotbalem:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz