Koronavirus

Studie: Covid je u koček a psů běžný, od majitele se jich nakazí zhruba pětina

Studie: Covid je u koček a psů běžný, od majitele se jich nakazí zhruba pětina
Zdroj: Profimedia

Otázka, zda se mohou domácí mazlíčci nakazit od svých majitelů covidem-19, se řeší od samého začátku pandemie. Výzkum Utrechtské univerzity ukazuje, že je nemoc u koček a psů běžná. Zhruba 20 % těchto chlupáčů se od svých majitelů, pokud mají covid-19, nakazí.

V rámci studie, na kterou upozornil web BBC, vědci odebrali vzorky 310 domácím mazlíčkům ze 196 domácností, kde lidé onemocněli covidem-19. Šest koček a sedm psů (4,2 %) mělo pozitivní PCR test, zatímco u dalších 54 zvířat (17,4 %) byly prokázány protilátky na covid-19, což znamená, že nemoc rovněž prodělala.

"Pokud máte covid, měli byste omezit kontakt se svým psem či kočkou stejně jako s jinými lidmi. Je zde potenciální riziko, že by zvířata mohla fungovat jako rezervoár viru a znovu jej zanést do lidské populace," vysvětluje autorka studie Els Broensová.

Související obsah

Výzkumníci zároveň upozornili, že doposud neexistují žádné důkazy o přenosu covidu ze zvířete na jeho majitele. Vzhledem k tomu, jak snadno se nemoc šíří mezi lidmi, je ale obtížné odhalit, že se člověk nakazil například o psa.

Většina zvířat bývá po nákaze bezpříznaková nebo vykazuje jen lehké příznaky. Podle vědců je pravděpodobnější způsob přenosu viru z člověka na zvíře než naopak. "Nemůžeme ale říci, že existuje nulové riziko, že majitelé chytí covid od svých mazlíčků," varuje Broensová.

Po měsících dřiny první nasazení! Psi na pražském letišti hledají nakažené. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz