Domácí

Jedna dávka vakcíny už nestačí, vláda změnila také pravidla cestování

Vláda mění pohled na lidi, kteří mají za sebou jednu dávku očkování. To již nebude stačit pro uznání bezinfekčnosti. Naopak plně očkovaní lidé se nebudou muset testovat ani po příjezdu z koronavirem více zasažených zemí.

"Vláda schválila mimořádné opatření, mění pohled na lidi, kteří mají jen jednu dávku očkování. Jedna dávka nebude dostatečná pro prokázání bezinfekčnosti, bude nutné být naočkovaný plně a 14 dní po druhé dávce bude člověk považovaný za bezinfekčního. Uvidíme podle situace, jestli bude nutné přeočkování," řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Změna platí od pátku 9. července.

Ať už člověk přijede do Česka odkudkoliv, bude se muset nechat otestovat. Režim bude odlišný podle barvy země. "V tuto chvíli chceme sjednotit režim pro zelené a oranžové země. Pokud někdo přijede ze zelené nebo oranžové, bude muset vyplnit příjezdový formulář a mít za sebou alespoň antigenní test ne starší než 48 hodin, nebo 72 hodin starý PCR test. Test může proběhnout před příjezdem, nebo nejpozději pět dnů po příjezdu. Neplatí to pro plně očkované, nebo pro ty, kteří prodělali covid-19," popsal Vojtěch. Opatření platí také od pátku 9. července.

Zaměstnavatel nesmí pustit do práce lidi, kteří se vrací ze zahraničí, pokud se neprokáží negativním výsledkem testu. U návratu ze zelených a oranžových zemí ale člověk do práce může jít, než bude mít hotový povinný test do pěti dní po příjezdu. Bude ale povinností, aby nosil respirátor minimálně třídy FFP2. Testy, samoizolace a další opatření u zemí všech barev neplatí pro plně očkované a ty, co mají nemoc za sebou.

Pokud se situace ve Velké Británii nezlepší, od 12. července by mohla skončit na seznamu černých zemí.

"Povinnost nosit v ostatních vnitřních prostorách staveb alespoň roušku zůstává v platnosti tam, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti," uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví.

Vláda ve čtvrtek také schválila nařízení umožňující intenzivnější nasazení armády při odstraňování následků tornáda a vichřice, pokud o to požádá kraj či Integrovaný záchranný systém (IZS). "Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou," sdělil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Už v úterý varoval premiér Andrej Babiš (ANO) před zhoršující se situací kvůli covidu-19. Počty nemocných se zvyšují zejména v Praze. Odborníky navíc děsí mutace delta. Právě proto se ve čtvrtek mimořádně sešla vláda.

Celou tiskovou konferenci můžete sledovat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz