Domácí

Senát schválil ženská příjmení bez přípony -ová. Novela míří k prezidentovi

Senát schválil ženská příjmení bez přípony -ová. Novela míří k prezidentovi
Zdroj: TV Nova

Všechny Češky si budou moci do dokumentů nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru. Počítá s tím novela zákona o matrikách, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Zákon teď ještě musí podepsat prezident.

Ženy provdané za cizince, Češky s trvalým pobytem v zahraničí nebo cizinky. Dosud jen v těchto případech si ženy mohly nechat zapsat do úředních dokumentů příjmení v nepřechýlené podobě, tedy bez přípony -ová.

Cílem novely zákona o matrikách má být to, aby se ženy mohly samy rozhodnout, jestli chtějí mít v příjmení koncovku -ová nebo nikoli. S návrhem přišla už před měsícem do Sněmovny poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. 

Související obsah

Podle jazykovědců budou ale nepřechýlená příjmení působit lidem při komunikaci problémy.

"Čeština je totiž jazyk, který skloňuje, a pokud budu o té dámě nějak referovat, nebo pokud ji budu oslovovat, tak budu mít problém. Například ve větě: Gráf předbíhá Teleš. Tady nevíme jestli Gráfová předbíhá Telešovou, nebo Gráfovou předbíhá Telešová, protože čeština má volný slovosled," popsala problematiku TN.cz Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

Pravdová ale zároveň dodává, že ani po schválení novely neočekává masový nárůst nositelek příjmení s mužskou koncovkou. Novelu zákona o matrikách už před měsícem schválila Sněmovna. Po čtvrtečním schválení Senátem lejstro zamíří k podpisu prezidenta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz