Domácí

Senát schválil ženská příjmení bez přípony -ová. Novela míří k prezidentovi

Senát schválil ženská příjmení bez přípony -ová. Novela míří k prezidentovi
Zdroj: TV Nova

Všechny Češky si budou moci do dokumentů nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru. Počítá s tím novela zákona o matrikách, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Zákon teď ještě musí podepsat prezident.

Ženy provdané za cizince, Češky s trvalým pobytem v zahraničí nebo cizinky. Dosud jen v těchto případech si ženy mohly nechat zapsat do úředních dokumentů příjmení v nepřechýlené podobě, tedy bez přípony -ová.

Cílem novely zákona o matrikách má být to, aby se ženy mohly samy rozhodnout, jestli chtějí mít v příjmení koncovku -ová nebo nikoli. S návrhem přišla už před měsícem do Sněmovny poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. 

Související obsah

Podle jazykovědců budou ale nepřechýlená příjmení působit lidem při komunikaci problémy.

"Čeština je totiž jazyk, který skloňuje, a pokud budu o té dámě nějak referovat, nebo pokud ji budu oslovovat, tak budu mít problém. Například ve větě: Gráf předbíhá Teleš. Tady nevíme jestli Gráfová předbíhá Telešovou, nebo Gráfovou předbíhá Telešová, protože čeština má volný slovosled," popsala problematiku TN.cz Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

Pravdová ale zároveň dodává, že ani po schválení novely neočekává masový nárůst nositelek příjmení s mužskou koncovkou. Novelu zákona o matrikách už před měsícem schválila Sněmovna. Po čtvrtečním schválení Senátem lejstro zamíří k podpisu prezidenta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz