Zahraničí

Americké jednotky odešly z letecké základny Bagrám, objekt předaly místní armádě

Americké jednotky odešly z letecké základny Bagrám, objekt předaly místní armádě
Zdroj: Google Maps

Letecká základna Bagrám, klíčový prvek mise vedené severoatlantickou aliancí a jedna z největších vojenských základen v Afghánistánu, byla zcela uvolněna americkými a dalšími zahraničními jednotkami, informuje agentura RT.

Bagrám, který se nachází 40 km severně od Kábulu, byl během dvou desetiletí přítomnosti v zemi široce využíván jednotkami NATO. Jako hlavní logistické centrum poskytoval lékařské služby, hostil americké prezidenty a další vysoké úředníky a byl používán k zadržování a výslechu lidí zajatých USA a spojenci.

V pátek opustily základnu poslední zahraniční jednotky v rámci všeobecného stažení NATO z Afghánistánu, informovala hlavní zpravodajská média s odvoláním na anonymní americké zdroje. Zprávu potvrdil mluvčí afghánského ministerstva obrany Fawad Aman, který na twitteru uvedl, že afghánská armáda "bude chránit základnu a využívat ji k boji proti terorismu".

Související obsah

Některé dřívější zprávy naznačovaly, že předání bylo naplánováno na sobotu. Počátkem tohoto týdne několik členů mezinárodní koalice stojící za misí NATO Resolute Support Mission, včetně Německa, oznámilo, že plně stáhli své vojáky z Afghánistánu. Pentagon má údajně v úmyslu oznámit formální ukončení stažení, které nařídil americký prezident Joe Biden v dubnu, do konce týdne.

Některé americké jednotky zůstanou v Afghánistánu i po oficiálním stažení. Očekává se, že nejméně 1000 běžných vojáků zůstane a bude střežit obrovský komplex velvyslanectví USA v Kábulu a mezinárodní letiště hlavního města. 

Stažení bylo poprvé dohodnuto mezi Trumpovou administrativou a Tálibánem v rámci mírové dohody z února 2020. Bidenova administrativa odmítla výzvy k odstoupení od dohody a nařídila vojákům, aby se stáhli do 11. září tohoto roku.


Čeští vojáci hlídali základnu v Bagrámu 7 let, odešli v roce 2019:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz