Zahraničí

Zeman tvrdě kritizoval stažení z Afghánistánu, srovnával s Hitlerem

Zeman tvrdě kritizoval stažení z Afghánistánu, srovnával s Hitlerem
Zdroj: TV Nova

Jednání s Tálibánem připomínají prezidentovi Miloši Zemanovi jednání s Adolfem Hitlerem. Zeman to uvedl ve svém projevu na summitu východního křídla NATO, v němž tvrdě kritizoval stahování vojáků USA a spojenců z Afghánistánu.

Stažení vojáků z Afghánistánu je podle českého prezidenta “horší než zločin“. Radikální hnutí Tálibán poté ovládne zemi a vytvoří nové teroristické centrum srovnatelné s Islámským státem.

Posledních 2500 amerických a zhruba třikrát tolik spojeneckých vojáků začalo asijskou zemi opouštět počátkem května, poslední by měl odejít symbolicky k 11. září.

Související obsah

Americký prezident Joe Biden lhůtu svého předchůdce Trumpa prosloužil o necelého půl roku. Právě kvůli nelepšící se bezpečnostní situaci a pochybnostem o tom, že Tálibán utnul své kontakty s radikálními islámskými skupinami. Což byla podmínka Američanů.

Prezident Zeman připomněl, že proti stažení vojsk protestoval i na poslední vrcholné schůzce NATO. Znovu ho označil za chybu, která mu “připomíná politiku usmiřování, dokonce zbabělost, dokonce kapitulaci. Jednání s Talibanem je velmi podobné jednání s Adolfem Hitlerem se stejnými důsledky“.

Související obsah

Summit východního křídla NATO sdružujícího Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko se konal virtuálně a připojil se k němu i americký prezident Biden a generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz