Domácí

Češi mají za sebou přes 30 milionů testů. Pojišťovny dají až 20 miliard

Od začátku pandemie laboratoře v Česku provedly více než 30 milionů testů na koronavirus. V loňském roce podle ekonomů pojišťovny zaplatily za testování zhruba čtyři miliardy korun. Letos se ale testuje i antigenními testy a dá se předpokládat, že z veřejného pojištění půjde na testy až 20 miliard korun.

Přes osm milionů PCR a více než 22 milionů antigenních testů už provedly laboratoře od března 2020 v Česku. Jen největší pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) svým pojištěncům už uhradila testy za více než šest miliard. "To znamená všech typů testů, ať jsou to PCR nebo antigenní. Těch testů bylo realizováno na pojišťovnu VZP 15 milionů,“ řekl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.


Zbylé testy hradily buď ostatní pojišťovny, nebo sami lidé. "Pokud se podíváme na výdaje z veřejného zdravotního pojištění u sedmi zdravotních pojišťoven, které v Česku máme, tak lze odhadovat, že za testování v loňském roce vydaly čtyři miliardy korun,“ vysvětlil ekonom Petr Studnička.


Pro letošek ekonomové odhadují zatím částku 10 miliard z veřejného zdravotního pojištění. "Lze tak předpokládat, že by v průběhu celého letošního kalendářního roku mohlo být za testování vydáno zhruba 20 miliard korun,“ doplnil Studnička.

Související obsah


Ceny testů se v průběhu pandemie neustále měnily. "Pokud se podíváme na PCR testy, tak tam jsme začínali někde na částce okolo 2900 korun, dnes se dostáváme na 614 korun a 200 korun za odběr. Co se týká antigenních testů, tak tam jsme se z částky 351 korun dostali aktuálně na 201 korun,“ uzavřel Studnička.


Testovat se muselo i ve firmách a školách. Tam se využívaly zejména samotesty. "Zatím máme vykázáno zhruba 6,5 milionů testů za 400 milionů korun,“ sdělil Sršeň.


Stát nakoupil i samotesty do škol za téměř 314 milionů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak v týdnu řekl, že by pojišťovny mohly přestat proplácet testy ve chvíli, kdy se každý bude moci nechat naočkovat. Test by tak pojišťovna hradila pouze na doporučení lékaře.


O tom, zda by měl stát přestat proplácet testy na koronavirus, můžete hlasovat v tomto článku na TN.cz.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz