Domácí

Stát nabízí pomoc podnikatelům na zasažené Moravě. Zájem o ní ale není

V tornádem zasažených oblastech se začíná s pomocí podnikatelům. Stát jim nabízí okamžitou pomoc až milion korun, ale zatím se o ni příliš nehlásí. Na místo proto vyrazili s osvětou i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Klempíř Jaroslav Helešic z Hrušek je první podnikatel z oblastí zasažených tornádem, který dostane pomoc od ministerstva průmyslu a obchodu, a to 220 tisíc korun.


Podle náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Mariana Piecha jsou v otázce vyplácení peněz problémem státní svátky, které celý proces zpozdí. Zároveň ale dodává: "Peníze budou mít lidé na účtu nejpozději ve středu."


Podobnou rychlostí mohou dostat peníze všichni podnikatelé, kteří mají poškozené provozovny. Potíž je ale v tom, že o pomoci často nevědí. "Lidé teď mají jiné starosti,“ podotkl ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Související obsah


Ministr průmyslu a premiér proto svůj páteční výjezd do zasažených oblastí pojali jako osvětovou kampaň. Podnikatelům nabízejí peníze bez zbytečného papírování. "V úterý byl vypsán program, ve středu už jsme byli na místě, " řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Hlavně ta pomoc musí být rychle," zdůraznil premiér Andrej Babiš.


O peníze pro podnikatele chce požádat i hostinský Ivan Sečkář z Moravské Nové Vsi, který během tornáda ztratil téměř vše. Pod troskami zahynul jeho bratr, střechu domu i hospody vzal vítr a teď ho čeká demolice.


Od pojišťovny dostane jen milion korun. Hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) upozorňuje, že s pojistkami má problém téměř každý. "Lidi mají pojistku na vichřici, ale ne na tornádo. "
Před stejným problémem stojí i vinaři.

Související obsah

Řada z nich přišla o živobytí i střechu nad hlavou. Na vinicích zasažených tornádem jsou vylámané sloupky a hromady drátů. Zachránit se nepodaří nic. "To bude těžší uklidit než znovu vysázet,“ předpovídá vinař Radek Bartoník.
 

Zdroj: TN.cz
mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz