Domácí

Stát nabízí pomoc podnikatelům na zasažené Moravě. Zájem o ní ale není

V tornádem zasažených oblastech se začíná s pomocí podnikatelům. Stát jim nabízí okamžitou pomoc až milion korun, ale zatím se o ni příliš nehlásí. Na místo proto vyrazili s osvětou i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Klempíř Jaroslav Helešic z Hrušek je první podnikatel z oblastí zasažených tornádem, který dostane pomoc od ministerstva průmyslu a obchodu, a to 220 tisíc korun.


Podle náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Mariana Piecha jsou v otázce vyplácení peněz problémem státní svátky, které celý proces zpozdí. Zároveň ale dodává: "Peníze budou mít lidé na účtu nejpozději ve středu."


Podobnou rychlostí mohou dostat peníze všichni podnikatelé, kteří mají poškozené provozovny. Potíž je ale v tom, že o pomoci často nevědí. "Lidé teď mají jiné starosti,“ podotkl ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Související obsah


Ministr průmyslu a premiér proto svůj páteční výjezd do zasažených oblastí pojali jako osvětovou kampaň. Podnikatelům nabízejí peníze bez zbytečného papírování. "V úterý byl vypsán program, ve středu už jsme byli na místě, " řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Hlavně ta pomoc musí být rychle," zdůraznil premiér Andrej Babiš.


O peníze pro podnikatele chce požádat i hostinský Ivan Sečkář z Moravské Nové Vsi, který během tornáda ztratil téměř vše. Pod troskami zahynul jeho bratr, střechu domu i hospody vzal vítr a teď ho čeká demolice.


Od pojišťovny dostane jen milion korun. Hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) upozorňuje, že s pojistkami má problém téměř každý. "Lidi mají pojistku na vichřici, ale ne na tornádo. "
Před stejným problémem stojí i vinaři.

Související obsah

Řada z nich přišla o živobytí i střechu nad hlavou. Na vinicích zasažených tornádem jsou vylámané sloupky a hromady drátů. Zachránit se nepodaří nic. "To bude těžší uklidit než znovu vysázet,“ předpovídá vinař Radek Bartoník.
 

Zdroj: TN.cz
mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz