Zahraničí

Ve Švédsku byl po 14 letech zastřelen další policista při výkonu služby

Švédsko zaznamenalo první vraždu policisty ve výkonu služby za posledních 14 let. Tamní policista podlehl ve čtvrtek následkům střelného poranění, které utrpěl při středeční přestřelce v Göteborgu. Statistiky ukazují, že násilí páchané se zbraněmi v rukou v zemi stále stoupá, informuje agentura RT.

Smrt policisty oznámila policie ve čtvrtečním prohlášení, ve kterém uvedla, že zemřel v nemocnici po střelbě v Hisingenu v Göteborgu.

Šéf místní policie Klas Johansson označil vraždu za "nesmírně tragickou událost" a "smutnou zprávu k přijetí". Stále však není jasné, co přesně se během incidentu odehrálo. Ředitel národní policie Anders Thornberg slíbil, že vynasnaží získat “důkazy potřebné k tomu, aby mohl stíhat viníka", přestože v současné době policie nemá žádné podezřelé.

Související obsah

Podle švédského rozhlasu byla středeční střelba první za uplynulých 14 let, během které byl při plnění svých služebních povinností zabit švédský policista. Jen několik dní před touto událostí švédská novinářka Paulina Neudingová varovala, že Švédsko zažívá "epidemii zločinu se zbraněmi", která se "vymyká kontrole".

"Od roku 2015 se smrtící násilí vyšplhalo do toho, co mnozí stále považují za tichý kout Skandinávie," Neuding v článku pro Spectator prohlásila, že "záplava násilí je způsobena především krvavými válkami gangů v zemi, v nichž jsou pachatelé i oběti často mladí muži přistěhovaleckého původu".

"V letech 2016 až 2020 došlo průměrně ke 112 vraždám ročně, zatímco v předchozích pěti letech to bylo v průměru 87," napsala. V květnu švédská národní rada pro prevenci kriminality oznámila, že Švédsko je jedinou evropskou zemí, kde od roku 2013 výrazně vzrostl počet smrtelných přestřelek, přestože na počátku tohoto století bylo na konci statistiky násilí páchaného se zbraněmi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz