Domácí

Česko zamořila klíšťata, jejich aktivita je obrovská. PŘEHLED PO KRAJÍCH

Česko zamořila klíšťata, jejich aktivita je obrovská. PŘEHLED PO KRAJÍCH
Zdroj: Getty Images

Klíšťová sezóna je v plném proudu a klíšťaty se to v Česku jenom hemží. Jejich aktivita je po celé zemi obrovská. Na parazity můžeme natrefit takřka všude, nejen v lesích nebo na horách, ale také v městských parcích a na zahradách.

Aktivita klíšťat je v těchto dnech po celé republice obrovská. Český hydrometeorologický ústav, který pravidelně sestavuje mapu aktivity klíšťat, radí před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata.

Odborníci mapu aktivity obnovují dvakrát týdně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a ministerstvem zdravotnictví. V současné době je celá Česká republika zbarvena do červena, což znamená vysoký výskyt.

Související obsah

V příštích dnech budou v Česku navíc podle předpovědi meteorologů panovat vysoké teploty, které jsou pro klíšťata ideální. Je proto nutné se připravit na to, že se situace s nebezpečnými parazity zatím nezmění.

Klíšťata jsou pro nebezpečná hlavně z důvodu, že mohou přenášet vážné nemoci. "V případě klíšťové encefalitidy je promořeno jedno až tři procenta parazitů v přírodě. U lymeské boreliózy je nakažená až jedna pětina, tedy nějakých 20 %,“ řekla mluvčí Biologického centra AV ČR Daniela Procházková.

Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. "U řady lidí toto onemocnění probíhá s mírnými příznaky. Jen 10 % nakažených má závažnější neurologické problémy. Ty mohou mít i trvalé následky. Infekce může vést v krajních případech i k smrti," vysvětlil parazitolog Radek Šíma.

Jihočeští vědci se podíleli na objevu nové protilátky proti klíšťové encefalitidě. Podívejte se na reportáž televize Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz