Domácí

Slovensko zavřelo hranice, naštvaní Češi zátarasy odsunuli a projeli!

Slovensko začalo s intenzivními kontrolami cestujících, dokonce úplně uzavřelo většinu hraničních přechodů. To rozčílilo lidi z obou stran česko-slovenské hranice. Někde to vzali do svých rukou, a když šli policisté na oběd, zátarasy si posunuli a projeli. Problémy má kvůli přísnému opatření také autobusová doprava. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už kvůli tomu jednal se svým slovenským protějškem.

Slovenská policie a armáda střeží hranice se všemi sousedními státy. Důvodem jsou obavy z delta mutace koronaviru, která se šíří z Indie do zbytku světa. Zavřená je zásadní část hraničních přechodů, na kterých se objevily betonové nebo plechové zátarasy.

Podle tvrzení slovenské vlády se mělo jednat o přechody malého významu, třeba ten mezi obcemi Moravské Lieskové a Strání je ale na silnici I. třídy. Od úterních ranních hodin se tam tvoří kolony, vojáci a policisté otáčejí nejenom osobní auta, ale i autobusy. Slovenská policie plánuje v příštích dnech zřídit na velkých přechodech speciální jízdní pruhy pro očkované, aby frontám předešla.

Napětí by se tam dalo krájet, stejně rozčílení jsou Češi i Slováci, kterým nařízení z Bratislavy komplikuje život. Podle reportéra TV Nova došla některým trpělivost, a když odešli policisté a vojáci na oběd, zátarasy posunuli a auta mohla desítky minut bez omezení projíždět.

Související obsah

SEZNAM ZAVŘENÝCH ČESKO-SLOVENSKÝCH PŘECHODŮ

Čadca - Milošová – Šance

Červený Kameň - Nedašova Lhota

Horné Srnie – Brumov - Bylnice

Nová Bošáca – Březová

Moravské Lieskové – Strání

Vrbovce – Velká nad Veličkou

Skalica – Sudoměřice

Brodské – Lanžhot

Kohútka, Drietoma - část Liešna

Stará Myjava, Kykula, Predpoloma, Javorina

Zdroj: Profimedia

Na mnohých přechodech lidé protestovali. U betonových zátarasů mezi obcemi Vrbovce a Velká nad Veličkou jich byly desítky, přinesli si i českou vlajku. 

Zavřené přechody přitom nejsou jediným zpřísněním režimu na česko-slovenských hranicích. Strážci zákona zatím namátkově kontrolují negativní testy, potvrzení o očkování či prodělání covidu-19 a vyplnění vstupního formuláře eHranica. Příslušné doklady musejí na vyzvání předložit i lidé cestující hromadnou dopravou včetně vlaků. Policisté je po nich mohou chtít i na nádraží. Výjimku z kontrol má nákladní doprava.

Kvůli komplikacím na hranicích jednal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se slovenským protějškem Romanem Mikulcou. Ten slíbil, že to ve středu probere s vládou. "Právě jsem hovořil se svým slovenským kolegou Romanem Mikulcem. Upozornil jsem jej na komplikace, které vznikly v důsledku uzavření některých hraničních přechodů. Sdělil mi, že zítra bude o této věci jednat slovenská vláda a o výsledku mě bude informovat," uvedl Hamáček na twitteru.

Nenaočkovaní rovnou do karantény

Od pátku 9. července se pravidla vstupu znovu změní. Všichni neočkovaní budou muset do 14denní karantény, kterou lze zkrátit nejdřív po pěti dnech negativním testem. Ten si člověk musí zaplatit.

Za očkovaného bude Slovensko považovat v případě dvoudávkové vakcíny člověka 14 dní po aplikaci druhé dávky, v případě jednodávkové 21 dní po její aplikaci. Kdo prodělal covid-19 a první dávku obdržel během 180 dnů od pozitivního testu, je považován za naočkovaného po 14 dnech od aplikace první dávky. Všichni musejí vyplnit příjezdový formulář eHranica. Plně naočkovaní lidé mají tuto povinnost jednou za půl roku.

Související obsah

Slovensko zostřením pravidel, které ospravedlňuje nutností chránit zemi před rychleji se šířící delta mutací, narušilo systém covid pasů. Ten začal fungovat od 1. července a měl na území celé Evropské unie zaručovat držitelům potvrzení o negativním testu, očkování nebo prodělání covidu volný pohyb. Nenaočkovaní místo toho od pátku skončí v karanténě.

Slovensko chce nalákat lidi na očkování loterií, podívejte se, co je ve hře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz