Domácí

Rizika se skrývají i doma. V pandemii se zdvojnásobil počet úrazů

Během pandemie Češi trávili nejvíc času doma a to se podepsalo i na množství úrazů, jejich počet se zvýšil až o polovinu oproti normálu. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 65 let, kteří už mají pomalejší reflexy a zhoršenou koordinaci pohybů. Nárůst počtu úrazů je spojen i s prázdninami. Lékaři už zaznamenali zvýšený příliv pacientů.

Nerovné podlahy, zvýšené prahy anebo ostré rohy nábytku, to vše může být skrytou nástrahou, jak si v domácím prostředí přivodit vážný úraz. Během pandemie to platilo dvojnásob.

"Byl velký nárůst úrazů, a to jak domácích, tak i sportovních. Nejčastěji naražení kladivem, přeražení kosti, sečná zranění," sdělil televizi Nova ortoped Lukáš Galek. "Pozorovali jsme nárůst domácích úrazů, jednoznačně dominovaly popáleniny a opařeniny u malých dětí," doplnila jej mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. 

Paradoxně i když lidé dělali víc z domova, bylo loni víc pracovních smrtelných úrazů. Celkem zemřelo v práci 108 lidí, oproti 95 v roce 2019. Nejvíc jich bylo v Ústeckém a Jihomoravském kraji. Naopak nejnižší počet smrtelných pracovních úrazů zaznamenali na Liberecku.

Související obsah

 

Velmi těžké zranění si z práce odnesla třeba zdravotní sestra Petra. "Když jsem šla do práce, tak mi u rentgenu podklouzla noha, zlámala jsem si jí nasedmkrát. Mám ji sešroubovanou," svěřila se.

Ambulance se plní i s příchodem prázdnin. Tentokrát jde ale spíš o mladší ročníky. I při zdolávání překážek anebo běžném kempování si můžete přivodit vážné zranění.

Související obsah

 

"Šel jsem si pro bundu do auta, škobrtnul jsem a přerazil se o lavičku, co byla přikurtovaná k zemi. Zlomil jsem si holení kost, kotníky jsem měl venku, mnohočetný zlomeniny," popsal nešťastný začátek letních prázdnin pan Vlastimil.

Lidé by měli také dávat pozor na adrenalinové atrakce, například v neděli se na bobové dráze na šumavském Lipně zranili dva lidé. Třináctiletý chlapec zřejmě zezadu narazil do vozíku s třiačtyřicetiletou ženou, výsledkem jsou velmi těžká poranění hlavy a páteře.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz